Zatrucie rtęcią – jak rozpoznać i pomóc?

zatrucie rtęcią fot. Adobe Stock, Oranuch
Według WHO do najczęstszych źródeł zatrucia rtęcią należą skażone ryby, amalgamat stomatologiczny (składnik plomb) oraz narażenie zawodowe. Rtęć wchłaniana nawet w małych dawkach kumuluje się w organizmie człowieka i przyczynia do ostrych zatruć. Przenika przez łożysko do płodu, a do organizmu niemowląt dostaje się z mlekiem matki.
/ 12.08.2022 12:44
zatrucie rtęcią fot. Adobe Stock, Oranuch

Rtęć jest toksycznym dla człowieka metalem ciężkim, naturalnie obecnym w skorupie ziemskiej, ale także wykorzystywanym w przemyśle. Występuje w różnych postaciach (organicznych i nieorganicznych). Związki rtęci wiążą się z białkami i blokują enzymy ważne dla funkcjonowania organizmu, atakują układ nerwowy, krążenia, hormonalny, moczowy i szkieletowy. Warto pamiętać, że do zatrucia rtęcią może dojść nie tylko poprzez jej spożycie, ale również przez wdychanie oparów lub kontakt skórny.

Spis treści:

  1. Przyczyny zatrucia rtęcią
  2. Zatrucie rtęcią - objawy
  3. Skutki zdrowotne zatrucia rtęcią
  4. Zatrucie rtęcią - pierwsza pomoc i leczenie

Przyczyny zatrucia rtęcią

Do zatrucia rtęcią może dojść w wyniku wdychania oparów rtęci (szczególnie gdy jest podgrzewana), połknięcia oraz kontaktu ze skórą. Zatrucie rtęcią organiczną wynika głównie ze spożycia skażonych ryb i owoców morza (uwaga na: makrelę kawala, miecznika, tuńczyka, rekina, ośmiornicę i kraby), najczęściej metylortęcią - najbardziej toksyczną postacią tego pierwiastka. 

Szkodzić mogą też farby zawierające rtęć oraz produkty z tiomersalem. Do zatruć może dojść w przypadku zjedzenia żywności, która została zanieczyszczona środkami chemicznymi na bazie rtęci. 

Narażenie na rtęć nieorganiczną wynika najczęściej z kontaktu z urządzeniami zawierającymi ten pierwiastek, np. termometry, inne nieelektroniczne urządzenia pomiarowe, baterie rtęciowe, lampy fluorescencyjne. Innymi źródłami zatruć rtęcią są dymy z fabryk spalających węgiel, niektóre leki, kosmetyki.

Zatrucia przypadkowe najczęściej zachodzą wśród dzieci poniżej 3. roku życia. Wynika to z naturalnego dążenia dziecka do badania otoczenia za pomocą różnych zmysłów, w tym zmysłu smaku. Skutkiem jest spożycie przez dziecko kuleczek rtęci, np. wskutek mechanicznego uszkodzenia termometru rtęciowego, co jest częstą przyczyną zatruć.

Badania naukowców dowiodły, że znaczące ilości oparów rtęci uwalniają się z plomb amalgamatowych.

Dawniej istotnym źródłem zatrucia rtęcią u niemowląt była szczepionka, która dostarczała dawki rtęci znacznie przekraczające normy bezpieczeństwa (organiczny związek rtęci, tiomersal). Dzisiaj większość szczepionek nie zawiera związków rtęci.

Zatrucie rtęcią - objawy

Objawy zatrucia rtęcią mogą się różnić w zależności od dawki, metody i długości ekspozycji oraz rodzaju rtęci. Wdychanie oparów jest szczególnie groźne dla mózgu i płuc, sole rtęci atakują zwłaszcza jelita i nerki, zaś metylortęć cały organizm. Objawy zatrucia rtęcią mogą pojawić się od razu, ale czasami dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od ekspozycji.

Przy wdychaniu oparów rtęci początkowo pojawiają się bóle i zawroty głowy, nudności, a następnie wymioty i krwawe biegunkiDo częstych objawów zatrucia rtęcią, należą też:

  • stany zapalne jamy ustnej i dziąseł,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • bezsenność,
  • trudności z koncentracją,
  • nadmierne wytwarzanie śliny,
  • drżenie mięśni,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • zniechęcenie,
  • depresja,
  • nadpobudliwość,
  • nerwowość,
  • utrata władz umysłowych,
  • utrata koordynacji ruchów,
  • niestabilność emocjonalna,
  • drgawki,
  • utrata wzroku i słuchu,
  • objawy niewydolności nerek,
  • mrowienie kończyn,
  • drętwienie warg i języka.

Potwierdzeniem zatrucia jest stwierdzenie wydalania zwiększonej ilości rtęci z moczem. Dopuszczalna ilość rtęci w moczu u osoby dorosłej wynosi ok. 5 µg/ml. 

Skutki zdrowotne zatrucia rtęcią

Rtęć kumuluje się w ważnych narządach i tkankach, np. wątrobie, mózgu, tarczycy, mięśniu sercowym, nerkach i skórze. Organiczne związki rtęci powodują zmiany zwyrodnieniowe przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym. Mogą też prowadzić do zakażeń układu moczowego, uszkodzenia wątroby, serca, nerek i nerwu wzrokowegoToksyczne działanie rtęci zagraża szczególnie w trakcie rozwoju płodowego i wczesnego dzieciństwa.

Rtęć znajdująca się w organizmie matki przechodzi przez łożysko, a u niemowląt podczas karmienia piersią (przez mleko matki). Dlatego organizacje medyczne (np. FDA) odradzają  kobietom w ciąży spożywanie ryb, w przypadku których ryzyko zanieczyszczenia rtęcią jest większeWskutek zatruć u dzieci może dojść do opóźnienia rozwoju umysłowego, problemów z uczeniem się, autyzmu, ADHD, alergii i astmy. Uważa się, że narażenie na rtęć sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera i Parkinsona. Wreszcie zatrucie rtęcią może prowadzić do niewydolności krążeniowej, oddechowej i śmierci oraz nieodwracalnych uszkodzeń (np. mózgu, nerek, płuc).

Zatrucie rtęcią - pierwsza pomoc i leczenie

W przypadku doustnego zażycia soli rtęciowych należy jak najszybciej podać do wypicia mleko z białkami jaj kurzych i natychmiast przewieźć pacjenta do szpitala. Domowym sposobem w zatruciach organicznymi związkami rtęci, jest np. węgiel leczniczy lub łagodniejszy środek przeczyszczający.

Zatrucie rtęcią można wyleczyć za pomocą detoksykacji. Jednorazowe spożycie rtęci metalicznej z rozbitego termometru, zasadniczo nie wymaga żadnego intensywnego leczenia ani hospitalizacji. Ta postać rtęci jest prawie w całości wydalana z organizmu wraz ze stolcem. Prowokowanie wymiotów jest w tym przypadku odradzane, ponieważ może prowadzić do zachłyśnięcia i dostania się zawartości do płuc. Konieczne jest jednak dokładne oczyszczenie pomieszczenia.

Przy podejrzeniu rozlania się rtęci w różne szpary w podłodze albo na tkaniny konieczna jest pomoc specjalistycznych służb chemicznych, istniejących przy jednostkach straży pożarnej.

Należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej - nie tylko w przypadku zatrucia rtęcią w większej ilości, ale również gdy doszło do skażenia mniejszą ilością. Rtęć może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 12.12.2011.

Źródła:
S.L. Posin i inni, Mercury Toxicity, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499935,
R.A. Bernhoft, Mercury Toxicity and Treatment: A Review of the Literature, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253456,
K. Kot i inni, Wpływ związków rtęci na organizm człowieka, Farmacja Współczesna 2016; 9: 210-216.

Czytaj także:
Czy ozon jest szkodliwy dla człowieka? Wpływ ozonowania i ozonoterapii na zdrowie
Czy teflon jest szkodliwy? Jak używać naczyń z powłoką teflonową i czym je zastąpić?
Trujące owoce cisu – co zrobić w przypadku połknięcia?
Zatrucie tlenkiem węgla – objawy, pierwsza pomoc przy zatruciu czadem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA