Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Co się zmieniło od nowego roku?

zwolnienie lekarskie wypalenie zawodowe fot. Adobe Stock, Kalim
Od nowego roku zmieniła się definicja wypalenia zawodowego w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Czy teraz będzie można otrzymać zwolnienie L4, jeśli lekarz rozpozna wypalenie związane z pracą?
/ 11.01.2022 08:27
zwolnienie lekarskie wypalenie zawodowe fot. Adobe Stock, Kalim

Pod koniec 2021 roku niektóre media donosiły, że od nowego roku będzie możliwe przejście na L4 z powodu wypalenia zawodowego. Światowa Organizacja Zdrowia rozszerzyła od tego roku definicję wypalenia zawodowego w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD), mimo to ZUS może nie uznać zwolnień lekarskich z tego tytułu. Wypalenie zawodowe nie zostało uznane za chorobę, lecz syndrom związany z ryzykiem zawodowym. WHO uzupełniła też termin "wypalenia" o "wypalenie zawodowe".

Czym jest wypalenie zawodowe według nowej definicji?

Według najnowszej klasyfikacji chorób ICD-11, która weszła w życie od stycznia 2022 roku, wypalenie zawodowe to syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany. Charakteryzuje się trzema wymiarami:

  • uczuciem wyczerpania lub wyczerpania energii,
  • dystansem emocjonalnym do wykonywanej pracy lub poczuciem negatywizmu lub cynizmu związanym z wykonywaną pracą,
  • zmniejszoną skutecznością zawodową.

Syndrom zakwalifikowano jako „problem związany z zatrudnieniem lub bezrobociem” oraz „czynnik wpływający na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia”. Wypalenie zawodowe znalazło się w innej grupie niż rozpoznane choroby lub schorzenia, z powodu których ludzie kontaktują się ze służbą zdrowia. WHO wcześniej informowała, że wypalenie jest zjawiskiem zawodowym i nie jest klasyfikowane jako stan medyczny: choroba.

Czy lekarz może wystawić L4 z powodu wypalenia zawodowego?

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie w trzech przypadkach:

  • czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą,
  • konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Według ekspertów wystawienie L4 od nowego roku z powodu wypalenia zawodowego będzie ryzykowne. ZUS może nie uznać takiego zwolnienia i nie przyznać świadczenia.

Chociaż wypalenie bez wątpienia może przyczynić się do nieobecności w pracy i konieczności leczenia, to jednak nadal nie stanowi jasnej podstawy do określenia czasowej niezdolności do pracy. Według specjalistów przepisy powinny być doprecyzowane w tym zakresie. Szczególnie, że problem narasta, a jego skutki mogą być odczuwalne w różnych wymiarach. 

Wypalenie zawodowe nie jest oddzielną jednostką chorobową, dlatego w świetle powyższych przepisów, nie powinien stanowić podstawy do zwolnienia lekarskiego.

Inaczej jest, jeśli stan pacjenta wymaga pobytu w szpitalu - wówczas takiej osobie przysługuje zwolnienie lekarskie i świadczenie z racji niezdolności do pracy. 

Źródła:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim,
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), icd.who.int.

Czytaj także:
Zmiany w zwolnieniach lekarskich od 2022 roku. Na co uważać, żeby nie stracić „chorobowego”?
Kiedy można kogoś zmusić do leczenia?
Ile jest ważna e-recepta? Jak zrealizować receptę elektroniczną?
Skierowanie do szpitala - kto je wystawia i jak to dalej działa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA