Nie podlegają zwolnieniu…
Medycyna estetyczna ma za zadanie poprawić wygląd pacjenta po przez usunięcie niedoskonałości, a tym samym jej celem jest zwiększenie komfortu życia. Nie ma więc ona, w przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny, celów terapeutycznych. Usługa medyczna, której celem jest jedynie poprawa komfortu psychicznego pacjenta, nie podlega zwolnieniu z podatku VAT. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
…są jednak wyjątki
Ze zwolnienia korzystać mogą pacjenci, którzy przeszli np. rekonstrukcje kończyn lub innych części ciała uszkodzonych w wyniku wypadku lub innego urazu. Mowa tu o „zabiegach rekonstrukcyjnych, przywracających kształt i wizerunek po urazie lub chorobie, mające na celu poprawę lub przywrócenie zdrowia”. Operacje wycięcia zmian skórnych, które służą profilaktyce zdrowotnej, również podlegają zwolnieniu z VAT-u.
Zobacz też: Jakie zdarzenia uznaje się za wypadek przy pracy?
Jakie zabiegi nie są zwolnione z VAT-u?
Podatek VAT nakładany jest na zabiegi, których celem jest poprawa samopoczucia i komfortu pacjenta, a nie posiadają one celu terapeutycznego. Należą do nich np. powiększenie ust, korekta rysów twarzy, likwidacja zmarszczek, nawet jeśli zabiegi te mają na celu poprawę defektów w wyglądzie.
Źródło: „Rzeczpospolita”, 13.03.12 („Poprawa wyglądu może być formą terapii”)/ PZ
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!