Czy turnusy rehabilitacyjne są zwolnione z VAT?

W stwardnieniu rozsianym dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) w wyniku zniszczenia specjalnych osłonek mielinowych komórek nerwowych./ fot. Fotolia
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r. turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej, objęte są zwolnieniem przedmiotowym z VAT.
/ 06.10.2016 20:06
W stwardnieniu rozsianym dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) w wyniku zniszczenia specjalnych osłonek mielinowych komórek nerwowych./ fot. Fotolia

VAT a turnusy rehabilitacyjne

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniu z VAT podlegają usługi turnusów rehabilitacyjnych wykonywane przez podmioty wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę.

Turnusy rehabilitacyjne prowadzone na oddziałach szpitalnych refundowane są przez NFZ, jednak ich ilość jest ograniczona, stąd większość osób zmuszona jest do finansowania takich form rehabilitacji z własnej kieszeni.

Objęcie turnusów rehabilitacyjnych podstawową 23% stawką VAT od początku 2011 roku było niezwykle dotkliwą zmianą.

Media donosiły od początku 2011 roku o protestach przeciwko objęciu VAT turnusów rehabilitacyjnych zwłaszcza rodziców niepełnosprawnych dzieci. Rodziców wsparli nawet niektórzy urzędnicy państwowi i parlamentarzyści.

Jak widać Ministerstwo Finansów ugięło się pod tą presją. 

Przeczytaj: Jaki jest VAT na usługi medyczne?

Jakie usługi są zwolnione z VAT?

Zgodnie z ustawą usługi medyczne zwolnione są z VAT, gdy realizowane są przez ZOZ lub przez samodzielnie działających lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położne, psychologów czy inne osoby wykonujące zawody medyczne. Usługi te powinny służyć profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zabiegi rehabilitacyjne wprawdzie przywracają zdrowie, jednak wiążą się z dodatkowymi usługami , takimi jak noclegi i wyżywienie, które to świadczenia muszą być opodatkowane 23% VAT.

Niestety nadal niejasna jest sytuacja pozostałych usług medycznych. Nie wiadomo, które zabiegi chirurgii plastycznej są zwolnione z VAT, a które nie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA