E-recepta jest dokumentem elektronicznym, który na początku 2020 roku zastąpił tradycyjną papierową receptę. Bez konieczności posiadania przy sobie jakiegokolwiek dokumentu e-receptę można zrealizować w dowolnym miejscu w kraju. Nie trzeba się również martwić o jej zgubienie. Często jednak wśród pacjentów pojawiają się pytania dotyczące tego, jak długo ważna jest e-recepta oraz jak ją zrealizować.
Spis treści:
Ile czasu jest ważna e-recepta?
Każda e-recepta ważna jest z założenia 30 dni. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej zasady. Recepta może być też ważna krócej lub dłużej:
- 7 dni w przypadku antybiotyku,
- 120 dni w przypadku preparatów immunologicznych,
- 365 dni w przypadku chorób przewlekłych, kiedy leki przyjmowane są na stałe.
Przy czym osoba uprawniona do wystawiania recept (lekarz, felczer lub pielęgniarka) powinna w niektórych sytuacjach wskazać na e-recepcie odpowiednie informacje. Jeśli nie wpisano "daty realizacji od", to datę ważności e-recepty liczy się od dnia wystawienia dokumentu. Termin realizacji recepty może być przesunięty, wówczas konieczne jest podanie "daty realizacji od". Od wpisanego terminu należy policzyć 30 dni.
fot. Pacjent.gov.pl
Jeśli e-recepta ma być ważna przez 365 dni, to musi być zaznaczona na dokumencie "data realizacji e-recepty do" i dalej termin rok od daty wystawienia. Należy też dopilnować, aby na recepcie było wpisane, jak dawkować lek. Bez tych informacji farmaceuta nie sprzeda preparatu po 30 dniach od daty wystawienia dokumentu.
fot. Pacjent.gov.pl
Jak realizować e-receptę?
E-receptę można zrealizować w aptece na podstawie:
- 4-cyfrowego kodu otrzymanego SMS-em (w tym przypadku w aptece należy podać również numer PESEL),
- e-recepty otrzymanej e-mailem lub
- wydruku informacyjnego (zawsze gdy tego potrzebujesz, lekarz ma obowiązek wystawienia dokumentu drukowanego).
Aby otrzymać SMS lub wiadomość e-mail, należy wcześniej na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl uzupełnić w zakładce "Moje konto" numer telefonu i/lub adres e-mail.
E-recepty są wygodnym rozwiązaniem. Ułatwiają zakup szczególnie osobom chorym przewlekle, które nie muszą zjawiać się w przychodni za każdym razem, gdy skończą im się leki. Lekarz może sprawdzić w systemie historię pacjenta oraz zrealizowane przez recepty.
Możesz kupić też różne leki z jednej recepty elektronicznej w innych aptekach. Dzięki temu nie czekasz na dostawę lekarstwa lub wybierasz produkty tańsze. Nie tracisz przy tym prawa do refundacji.
Leki możesz kupić dzięki e-recepcie "na raty". Jednak pamiętaj, że gdy wykupujesz część opakowań jednego leku, kolejne opakowania z tej samej e-recepty tego samego leku, możesz kupić tylko w tej aptece, w której dokonałeś wcześniejszego zakupu. Ważne jest przy tym, aby co najmniej jedno opakowanie leku z e-recepty wykupić w czasie 30 dni, by nie stracić części leków.
Więcej artykułów:
Skierowanie na badania – kiedy jest potrzebne i jak długo jest ważne?
Lekarz rodzinny - jak wybrać, zmienić, na jakie badania może dać skierowanie
Czy szczepienie przeciwko COVID-19 zwalnia z kwarantanny?
Pobyt z dzieckiem w szpitalu w czasie pandemii. Jakie masz prawa?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!