Prawdopodobnie już niedługo rodzice przeciwni szczepieniu swoich dzieci mogą zostać za to ukarani/fot. Fotolia

Kary za nieszczepienie dziecka?

Prawdopodobnie już niedługo rodzice przeciwni szczepieniu swoich dzieci mogą zostać za to ukarani. Wszystko zależy od posłów, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem tego prawa w życie. Czy będziemy zmuszeni szczepić nasze dzieci pod groźbą sankcji?
/ 21.12.2011 13:48
Prawdopodobnie już niedługo rodzice przeciwni szczepieniu swoich dzieci mogą zostać za to ukarani/fot. Fotolia

Niedługo do Sejmu trafi nowelizacja ustawy o chorobach zakaźnych u ludzi, która nie zawiera zapisów dotyczących kar za nieszczepienie dzieci. Rzecznik GIS, Jan Bondar przyznaje, iż „będziemy zachęcać posłów do dyskusji na ten temat i w przypadku złożenia takiej poprawki poprzemy ją".

Rzecznik GIS dodaje, iż "szczepienia powinny być powszechne, powinny być również 'obowiązkowe' w znaczeniu obowiązków obywatelskich czy rodzicielskich, natomiast stosowanie środków egzekucji administracyjnej nie jest najlepszą drogą. Przymus administracyjny można stosować w sytuacji powszechnego zagrożenia, np. epidemii, natomiast przymusowa profilaktyka jest anachronizmem prawnym".

Jak dotąd, w ustawie można znaleźć tylko informacje o obowiązku szczepienia dzieci, ale czy za niezaszczepienie grozi nam kara? Tego już ustawa nie uwzględnia. Z Kodeksu Wykroczeń można natomiast dowiedzieć się, iż osoby, które nie poddadzą się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej zakaźnej chorobie zostaną ukarane karą grzywny w wysokości 1,5 tys. zł lub karą nagany.

To samo dotyczy tych osób, które są opiekunami nieletnich i zaniedbały szczepienia lub badania u swoich podopiecznych mimo zastosowanych uprzednio środków egzekucji administracyjnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!