Zasiłek opiekuńczy może otrzymać osoba, która sprawuje osobistą opiekę nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
• nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
• porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
• pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
3) innym chorym członkiem rodziny (za członków rodziny uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).
Przeczytaj: Kiedy można otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?
Jak długo można pobierać zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy można uzyskać na 60 lub 14 dni. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek przez 60 dni może otrzymywać osoba, która opiekuje się nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub dzieckiem chorym do ukończenia 14 lat. Jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, zasiłek przysługuje jedynie przez 14 dni.
Kto nie otrzyma zasiłku?
Osoba, która stara się o zasiłek nie otrzyma go, jeżeli w gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny poza ubezpieczonym, którzy mogą zapewnić dziecku lub choremu członkowi rodziny opiekę.
Czytaj więcej w artykule: Kiedy kobieta ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!