Refundacja dla dzieci i młodzieży
Przepisy obowiązujące od nowego roku nakładają na chorego, który chce wykupić leki refundowane, obowiązek posiadania ze sobą ubezpieczenia zdrowotnego. Wymóg ten nie dotyczy dzieci i młodzieży do 18. roku życia, którym przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych i leków refundowanych, nawet jeśli rodzic nie posiada ubezpieczenia.
Zobacz też: Lista leków refundowanych - zobacz, co się zmienia
Nawet, gdy rodzic nie ma ubezpieczenia
Z bezpłatnej opieki zdrowotnej mogą korzystać wszystkie osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne w NFZ oraz, m.in. zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie ich rodzin, w tym dzieci. Nie ma też znaczenia, że rodzic dziecka jest nieubezpieczony lub nie posiada ze sobą dowodu ubezpieczenia. Lekarz nie ma prawa odmówić wypisania recepty na lek z pełną refundacją dla dziecka.
Co jest wymagane?
By móc skorzystać z refundacji dziecko musi być obywatelem polskim i posiadać dokument stwierdzający jego wiek oraz tożsamość. Za dokument stwierdzający tożsamość dziecka może posłużyć również dowód osobisty rodzica. W ramach przysługujących bezpłatnie świadczeń dzieci młodzież mają prawo nie tylko do otrzymania recepty na leki refundowane, ale również do szeregu zapisanych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej.
Zobacz też: Przyjmowanie leków – co zrobić, żeby było bezpieczne?
Refundacja – kto ma do niej prawo?
Zgodnie z konstytucją władze publiczne mają obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej wymagającym troski grupom obywateli.
Oprócz dzieci i zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny, do bezpłatnej opieki medycznej, nawet bez ubezpieczenia, przysługuje prawo kobietom w ciąży, po połogu, seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.
Źródło: Rzeczpospolita ("Refundacja dla dzieci",17.01.12) / PZ
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!