Liechtenstein – gdzie do lekarza na urlopie?

Ciekawe trasy można znaleźć zarówno w Polsce, jak i za granicą
Koszty leczenia w Księstwie Liechtenstein są bardzo wysokie. Sprawdź, co zrobić, aby nie ponieść dodatkowych kosztów leczenia.
/ 05.04.2011 12:36
Ciekawe trasy można znaleźć zarówno w Polsce, jak i za granicą

Czy należy się ubezpieczyć?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia w Liechtensteinie. Przed wyjazdem należy złożyć wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, dlatego zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodatkowe ubezpieczenie powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty opłat za świadczenia medyczne, które obowiązują w Liechtensteinie.

Osoby przebywające w Liechtensteinie mogą korzystać z opieki zdrowotnej sprawowanej przez wszystkie placówki służby zdrowia

Przeczytaj: Czy można uniknąć niebezpieczeństw w górach?

Wizyta u lekarza

Wizyty u lekarza i leczenie ambulatoryjne objęte są opłata ryczałtową, która wynosi 67 CHF za 30 dni. Osoby poniżej 20. roku życia mogą korzystać z usług medycznych nieodpłatnie, natomiast emeryci mają 50 % zniżkę.

Leczenie stomatologiczne jest w pełni płatne.

Pobyt w szpitalu

Leczenie szpitalne jest możliwe po uzyskaniu skierowania. W przypadkach nagłych, hospitalizacja nie wymaga skierowania. Pacjenci powinni przedstawić kartę EKUZ i dowód tożsamości. W Liechtensteinie jest jeden szpital. Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent poprosi o wyższy standard.

Transport sanitarny pacjentów jest nieodpłatny.

Leki

Receptę może wystawić każdy lekarz.

Zwrot kosztów leczenia

Zwrot kosztów leczenia stomatologicznego można uzyskać po powrocie do Polski. Do wniosku o zwrot kosztów należy dołączyć dowody zapłaty i oryginały rachunków.

Numery alarmowe:

  • Numer ratunkowy - 112

Sprawdź: Jakie wykonać szczepienia przed podróżą do Liechtensteinu?

Źródło: www.mz.gov.pl, www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA