Malta - bezpłatna opieka medyczna w ramach EKUZ

O częściowy zwrotu kosztów leczenia na Malcie można się ubiegać po powrocie do Polski/fot. sxc.hu
Opieka medyczna na Malcie jest bezpłatna dla osób posiadających ubezpieczenie w NFZ. Dowiedz się, na jakich zasadach świadczone są usługi opieki zdrowotnej w tym kraju.
/ 05.04.2011 14:43
O częściowy zwrotu kosztów leczenia na Malcie można się ubiegać po powrocie do Polski/fot. sxc.hu

Czy należy się ubezpieczyć?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia na Malcie. Przed wyjazdem należy złożyć wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ.

Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, dlatego zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe ubezpieczenie powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty opłat za świadczenia medyczne, które obowiązują na Malcie.

Można korzystać ze świadczeń państwowych placówek opieki zdrowotnej.

Przeczytaj: Groźne skutki upałów

Wizyta u lekarza

Wizyta u specjalisty wymaga skierowania. Podczas wizyty należy przedstawić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dowód osobisty.

Pobyt w szpitalu

Leczenie szpitalne jest możliwe po uzyskaniu skierowania. W nagłych przypadkach, pacjent może się zgłosić bez skierowania. Pacjenci powinni przedstawić kartę EKUZ i dowód osobisty.

Koszty transportu sanitarnego do szpitala lub ośrodka zdrowia jest bezpłatny.

Leki

Pacjent ponosi pełen koszt leków. Leki zaordynowane przez lekarza podczas pobytu w szpitalu i 3 dni po wypisaniu ze szpitala są bezpłatne.

Zwrot kosztów leczenia

O częściowy zwrotu kosztów leczenia można się ubiegać po powrocie do Polski, w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów należy dołączyć dowody zapłaty i oryginały rachunków. Jeżeli leczenie było prowadzone w placówkach prywatnych, pacjent nie uzyska zwrotu kosztów.

Numery alarmowe:

  • Numer ratunkowy - 112

Sprawdź: Jakie wykonać szczepienia przed podróżą na Maltę?

Źródło: www.mz.gov.pl, www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA