Lęk u dziecka

Masz niepełnosprawne dziecko - możesz dostać zasiłek rodzinny

Jeżeli masz niepełnosprawne dziecko, możesz ubiegać się o otrzymanie zasiłku rodzinnego. Jakie kryterium dochodowe uprawnia do otrzymania pomocy w 2011 r.? Na jakie świadczenia możesz liczyć?
/ 24.08.2011 12:03
Lęk u dziecka

Warunkiem uzyskania zasiłku rodzinnego przez rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem jest dochód nieprzekraczający 583 zł netto na jednego członka rodziny.

Świadczenie pielęgnacyjne

Kobieta, która urodziła dziecko może uzyskać jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł. Świadczenie to przysługuje kobietom bez względu na kryterium dochodowe i niepełnosprawność dziecka.

Po urlopie macierzyńskim matka niepełnosprawnego dziecka może skorzystać z urlopu wychowawczego, podczas którego może otrzymywać dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie. Zasiłek jest wypłacany przez 72 miesiące.

Jeżeli dziecko nie jest zdolne do samodzielnej egzystencji, a matka chce zrezygnować z pracy, by sprawować nad nim opiekę, może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny. Wysokość świadczenia to 520 zł miesięcznie.

Przeczytaj: Orzeczenie o niepełnosprawności - jak uzyskać?

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem może otrzymać dodatek, który ma na celu pokryć zwiększone wydatki związane z rehabilitacją i kształceniem dziecka. Dotyczy to dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 16. roku życia. Jeżeli dziecko posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności dodatek ten jest przyznawany do ukończenia przez dziecko 24. roku życia.

Dodatek, na który możesz liczyć wynosi 60 zł w przypadku dziecka do ukończenia 5. roku życia i 80 zł na dziecko od 5. roku  życia do ukończenia 24. roku życia.

Przeczytaj: Co znajduje się w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/12.07.2013 09:59
to jest śmieszne oni nie wiedzą co to jest mieć chore dziecko????
/24.04.2012 21:20
ale panstwo sie wysila brak słów
/24.04.2012 21:20
ale panstwo sie wysila brak słów