NFZ ujawnia kwoty na jakie lekarze przepisują leki refundowane

Trychologia to dziedzina, która cały czas się rozwija, ponieważ jest bardzo potrzebna coraz większej liczbie pacjentów mających problemy z włosami/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował na swoich stronach internetowych zestawienie kwot na jakie lekarze przepisują leki refundowane. Nad słusznością i zgodnością z prawem takiego posunięcia debatują eksperci. Sprawa – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - trafiła nawet do głównego inspektora ochrony danych osobowych.
/ 08.11.2011 08:43
Trychologia to dziedzina, która cały czas się rozwija, ponieważ jest bardzo potrzebna coraz większej liczbie pacjentów mających problemy z włosami/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Narodowy Fundusz Zdrowia uważa, że działania lekarzy jako funkcjonariuszy publicznych, powinny być jawne. Ta sama zasada ma się tyczyć także wykorzystania środków przeznaczonych na refundację. NFZ udostępnił więc na swojej stronie internetowej zestawienie kwot, na jakie lekarze przepisali leki refundowane. Medycy są tą decyzją oburzeni. Samorząd lekarski zwraca uwagę, że lekarza łatwo zidentyfikować na podstawie numeru prawa wykonywania zawodu, w prowadzonym przez Naczelną Radę Lekarską rejestrze. Uzyskane informacje mogą zatem zostać wykorzystywane bez przeszkód przez firmy farmaceutyczne. Pacjenci mogą odnieść mylne wrażenie, że ich lekarz leczy drogo, gdy tymczasem mógł on przyjąć po prostu wielu chorych wymagających droższej kuracji. NFZ odpiera zarzuty tłumacząc, że takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla pacjentów, którzy mają dostęp do przysługujących im informacji, jak również dla lekarzy, którzy mogą kontrolować wzrost kwoty swojej refundacji. Ewidencja taka ma ułatwiać wykrywanie przypadków podrabiania recept czy wykorzystywania skradzionej pieczątki.

Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku lekarzy i obecnie czeka na opinię głównego inspektora ochrony danych osobowych.

Zobacz także: Wszystko o Narodowym Funduszu Zdrowia

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, dodatek Praca, 02.11.2011 /ms

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA