Prawa pacjenta niepełnosprawnego – vademecum

Wybierz osobę, która pomimo niepełnosprawności ma pasję i realizuje się w życiu/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Osoby, które w wyniku wypadku lub choroby stają się niepełnosprawne czują się opuszczone i pozostawione bez pomocy. Niestety, aby zapewnić sobie lub osobie bliskiej odpowiednią opiekę, sprzęt rehabilitacyjny czy dodatkowe środki finansowe, musimy poznać zasady ich przyznawania. Dowiedz się, jak uzyskać stopień orzeczenia o niepełnosprawności, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz kto może dostać zasiłek rodzinny.
/ 29.09.2011 10:50
Wybierz osobę, która pomimo niepełnosprawności ma pasję i realizuje się w życiu/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Prawa osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają prawo do leczenia i opieki zdrowotnej, diagnostyki, rehabilitacji a także zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, a także sprzęt niezbędny do rehabilitacji. Na jakie formy rehabilitacji mogą liczyć osoby niepełnosprawne? Co daje udział w turnusach i warsztatach?

Przeczytaj: Jakie prawa ma pacjent niepełnosprawny?

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych

Celem ustanowienia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych było uchronienie osób niepełnosprawnych przed dyskryminacją, a także umożliwienie im samodzielnego funkcjonowania. Musisz pamiętać, że osoby niepełnosprawne mają taki sam status prawny jak osoby zdrowe. Dowiedz się, czy karta zawiera konkretne postulaty.

Zobacz koniecznie: Co znajduje się w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych?

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Dzięki orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności osoba niepełnosprawna może korzystać z różnych form pomocy. Czy każda osoba niepełnosprawna może otrzymać zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności? Co powinien zawierać wniosek i gdzie go należy złożyć?

Przeczytaj: Orzeczenie o niepełnosprawności – jak uzyskać?

Wózek inwalidzki, materac przeciw odleżynom – jak je zdobyć?

Aby otrzymać przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze, pacjent lub jego opiekun musi otrzymać od lekarza zlecenie. Zlecenie musi być wystawione przez lekarza o odpowiedniej specjalizacji. Pamiętaj, że okres ważności tego dokumentu upływa po 90. dniach od daty jego wystawienia. Na jakie produkty można uzyskać kartę zaopatrzenia comiesięcznego? Na jakie dofinansowanie mogą liczyć pacjenci?

Przeczytaj: Zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dla kogo zasiłek rodzinny?

Rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem mogą otrzymać zasiłek , jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 583 zł netto. Jakie dodatki z tytułu kształcenia i rehabilitacji można otrzymać na dziecko?

Przeczytaj: Masz niepełnosprawne dziecko – możesz dostać zasiłek rodzinny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA