Szczepienie noworodka fot. Adobe Stock

Projekt ustawy antyszczepionkowej skierowany do pierwszego czytania

Jesienią posłowie zajmą się projektem ustawy, która ma znieść obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Projekt podpisało 121 tys. osób.
Magdalena Bury / 02.08.2019 14:39
Szczepienie noworodka fot. Adobe Stock

Uzasadnieniem projektu ustawy według autorów jest likwidacja obowiązku szczepień ochronnych. „STOP NOP” nie chce obligatoryjnych szczepień. Stowarzyszenie postuluje za wprowadzeniem dobrowolności.

Projekt ustawy pozostawia obowiązek szczepień ochronnych jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji (…) oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Podobne rozwiązania prawne obowiązują w państwach, gdzie jest dobrowolność szczepień
- czytamy w uzasadnieniu.

Przedstawiciele stowarzyszenia dodają: „Skoro jest ryzyko, tu musi być wybór…”.

Nowy projekt nakłada na lekarza obowiązek przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego oraz udzielania pisemnej informacji o ryzyku przed szczepieniem. „STOP NOP” chce też wprowadzić możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych przez rodziców i nadzór sądowy nad rejestrem NOP oraz możliwość zgłaszania uwag do zmian kalendarza szczepień.

Pierwsze czytanie musi odbyć się nie później niż 3 miesiące od daty złożenia projektu. Terminem ostatecznym jest 11 października.

RTV, AGD, smartfony, laptopy i telewizory w super cenie! Sprawdź rabaty na OleOle promocje.

W połowie lipca br. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że jego resort nie popiera działań stowarzyszenia „STOP NOP”. Szumowski dodał, że pozytywne skutki szczepionek są większe niż ich ewentualne negatywne efekty.

Zobacz też:Pozwalasz dziecku na zabawę w miejskiej fontannie? Musisz to zobaczyć!

Joanna Krupa wzięła ślub kościelny! Suknia ślubna? Powalająca!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/27.10.2018 09:15
Jeśli ta ustawa przejdzie, to już właściwie będzie można odtrąbić powrót średniowiecza. I niech antywacki nie udają, że są za wyborem. Wystarczy wejść na pierwszą z brzegu ich stronę, żeby móc przewidzieć, jak będą szczepić swoje dzieci, gdy będą mieć ten upragniony wybór.
/10.08.2018 11:17
Ja jestem za szczepieniem. Sama decyduję w jakiej postaci będzie szczepionka. Jeśli będzie wybór i nie dzieci nie będą szczepione to się to źle skończy, Wrócą choroby typu Heinego-Medina. Będzie dużo zachorowań na różnego rodzaju różyczek, szkarlatyny itd. Które są wielkim zagrożeniem dla kobiet ciężarnych. W szkołach i przedszkolach, mimo że mamy XXI wiek nadal jest wszawica i świerzb. Wrócimy do czasów gdzie byle choroba i się umiera.
/08.08.2018 15:32
Z jednej strony okej, z drugiej obawiam się że większość rodziców zaprzestał szczepienia dzieci i będą epidemie chorób które już nie występują. I wtedy będzie płacz i lament. Ja jestem za szczepieniem i swoje dziecko w dalszym ciągu będę szczepić.
POKAŻ KOMENTARZE (5)