szczepienie fot. Adobe Stock

Przeterminowane szczepionki w Tyczynie – kontrole sanepidu

Do takiej sytuacji doszło w przychodni pod Rzeszowem. Nieuważna pielęgniarka, która podała pacjentom szczepionki, została już ukarana mandatem karnym.
Marta Słupska / 29.11.2018 09:44
szczepienie fot. Adobe Stock

„Wykryliśmy nieprawidłowości, które nie powinny mieć miejsca. Wina leży po stronie podmiotu” – powiedział Jaromir Ślączka, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Rzeszowie dodając, że setki innych placówek korzystają ze szczepień w sposób prawidłowy.

Jakie szczepionki podano?

Portal Nowiny24.pl poinformował o tym, że w Przychodni Rejonowej w Tyczynie pod Rzeszowem pacjenci dostali przeterminowane szczepionki. Miały one różne daty przydatności – od jednego dnia do trzech miesięcy.

Podana szczepionki to:

  • Clodivac przeciwko błonicy i tężcowi,
  • Synflorix przeciwko streptococcus pneumoniae,
  • Imovax Polio przeciwko poliomyelitis, czyli chorobie Heinego-Medina.

Szczepionki podano w sumie 41 osobom, w tym 29 dzieciom (najmłodsze miało pół roku). Przychodnia skontaktowała się już z pacjentami, u żadnego nie wystąpiły do tej pory żadne niepokojące objawy. Wszystkich przebadano.

Dzieci zostały przebadane przez lekarza, a rodzice otrzymali wiadomość o fakcie omyłkowego zaszczepienia szczepionkami, których termin ważności minął
– poinformował ZOZ nr 2 w Rzeszowie. 

Trwają kontrole sanepidu, a Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Rzeszowie zaapelował o większy nadzór nad szczepionkami. Ukarano też pielęgniarkę, która podała przeterminowane szczepionki – dostała karę pieniężną.

Zobacz też:
Zabrakło szczepionek na odrę. Powód? Zaczęliśmy się masowo szczepić
Wszystko na temat szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu: dawkowanie, cena, przeciwwskazania i skutki uboczne

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!