Szwajcaria - wysokie koszty leczenia

Szwajcaria - wysokie koszty leczenia
Wyjeżdżając do Szwajcarii pomyśl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, gdyż koszt leczenia w tym kraju jest bardzo wysoki. Dowiedz się więcej o opiece zdrowotnej w Szwajcarii.
/ 03.05.2011 12:49
Szwajcaria - wysokie koszty leczenia

Czy należy się ubezpieczyć?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia w Szwajcarii. Przed wyjazdem należy złożyć wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, dlatego zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe ubezpieczenie powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz koszty leczenia szpitalnego.

W ramach EKUZ można korzystać opieki zdrowotnej w placówkach, które funkcjonują w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.

Przeczytaj: Czy studenci są objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym?

Wizyta u lekarza

Pacjenci przed wizytą u lekarza powinni przedstawić kartę EKUZ. Za wizytę u lekarza ogólnego należy zapłacić. Dla dzieci do 18. roku życia opłata wynosi 33 CHF, dla osób powyżej 18. roku życia koszt wizyty wynosi 92 CHF. Jest to opłata jednorazowa, która uprawnia do korzystania ze świadczeń przez kolejne 30 dni.

Koszt wizyty lekarskiej dla osoby nieubezpieczonej może wynosić nawet 300 CHF.

W niektórych kantonach należy wnieść przed wizytą u lekarza opłatę.

Do lekarza specjalisty należy zgłaszać się ze skierowaniem.

Pobyt w szpitalu

Leczenie szpitalne jest możliwe po uzyskaniu skierowania. W nagłych przypadkach skierowanie nie jest konieczne. Pacjenci powinni przedstawić kartę EKUZ.

Średnia cena pobytu dobowego w szpitalu wynosi około 800 CHF.

Leki

Recepty na leki refundowane może wystawić lekarz, który pracuje w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.

Zwrot kosztów leczenia

Zwrot kosztów możliwy jest po okazaniu dowodów zapłaty i oryginałów rachunków. W przypadku korzystania z prywatnych usług lekarskich, nie można żądać zwrotu poniesionych kosztów.

Numery alarmowe:

  • Numer ratunkowy - 112

Sprawdź: Jakie wykonać szczepienia przed podróżą do Szwajcarii?

Źródło: www.nfz.gov.pl/www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA