Zgodnie z ustawą transplantacyjną pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok może się odbyć, jeśli osoba zmarła nie wyraziła sprzeciwu. Jest to tak zwana zgoda domniemana. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwości uzyskania większej ilości przeszczepów niż w sytuacji, gdy potencjalny dawca musiałby wyrazić zgodę.
Sprzeciw wobec pobrania narządów
Sprzeciw może zostać wyrażony na trzy sposoby:
- za pomocą formularza, który należy przesłać do centralnego rejestru sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich;
- oświadczenia pisemnego, które powinno być własnoręcznie podpisane;
- oświadczenia ustnego, które zostało złożone w obecności co najmniej dwóch świadków. Oświadczenie takie powinno być potwierdzone przez nich pisemnie.
Sprzeciw taki może zostać wyrażony przez osobę pełnoletnią i w każdym momencie jej życia może zostać wycofany.
Przeczytaj: Zasady dotyczące transplantacji zaakceptowane przez WHO
Zgoda osób małoletnich
Za osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione sprzeciw wyraża przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun), ale tylko za ich życia. Dzieci, które ukończyły 16. rok życia mają prawo samodzielnie podjąć decyzję. W przypadku gdy w centralnym rejestrze sprzeciwów istnieje wpis dokonany przez rodziców osoby małoletniej, osoba taka w momencie ukończenia 16. roku życia zostaje o nim poinformowana. Istnieje wtedy możliwość cofnięcia, bądź potwierdzenia sprzeciwu.
Zgodnie z ustawą rodzina nie ma możliwości ingerowania w decyzję osoby zmarłej.
Zobacz też: Transplantacje - zgoda na pobranie narządów od osoby zmarłej
Zgoda biorcy narządu
Pacjent ma prawo do wyrażenia świadomej zgody na świadczenie zdrowotne po uzyskaniu od personelu medycznego pełnej i zrozumiałej informacji na jego temat. Dlatego też, aby przeszczepić pacjentowi narząd (świadczenie zdrowotne) potrzebna jest jego zgoda. W przypadku pacjenta małoletniego zgodę wyraża jego opiekun ustawowy, czyli np.: rodzic. Pacjent, który ukończył 16 lat może wyrazić zgodę sam.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!