Wszystko o Narodowym Funduszu Zdrowia

Lekarze /fot. Fotolia
Rolą Narodowego Funduszu Zdrowia jest finansowanie świadczeń zdrowotnych osobom ubezpieczonym oraz refundowanie leków. Na jakiej zasadzie określa się przynależność do oddziału NFZ? Po czym poznać przychodnię, która ma podpisaną umowę z Funduszem? Za jakie świadczenia osoba ubezpieczona musi płacić sama?
/ 20.09.2011 10:02
Lekarze /fot. Fotolia

Do którego oddziału należysz?

Każda osoba ubezpieczona jest przyporządkowana do oddziału wojewódzkiego NFZ. Czy czasowa zmiana miejsca zamieszkania pociąga za sobą konieczność zmiany oddziału NFZ? Kim jest płatnik składek? Kto musi samodzielnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego?

Przeczytaj: Przynależność do oddziału NFZ

Przeprowadzka – co na to NFZ?

Osoba, która zmienia miejsce zamieszkania na stałe musi zmienić oddział Funduszu. W jaki sposób dokonują zmiany osoby ubezpieczone przez ZUS lub KRUS, a w jaki osoby ubezpieczone dobrowolnie czy prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą?

Przeczytaj: Kiedy zmieniamy przynależność do oddziału NFZ?

Jak rozpoznać przychodnię, która ma umowę z NFZ?

Każdy świadczeniodawca, który ma podpisaną umowę z NFZ musi w odpowiedni sposób oznakować budynek, w którym świadczone są usługi. Jakie informacje dla pacjentów powinny znajdować się w przychodni lub poradni?

Przeczytaj: Jak powinny być oznakowane przychodnie, poradnie i gabinety?

Świadczenia niefinansowane przez NFZ

Za jakie świadczenia zdrowotne, pomimo posiadanego ubezpieczenia musisz zapłacić? Niestety do usług zdrowotnych niefinansowanych przez Fundusz nie należą jedynie metody alternatywne, tj.: ozonoterapia, laseropunktura, akupresura czy zooterapia. Do długiej listy świadczeń niefinansowanych należą również niektóre metody diagnostyczne stosowane w szczególnych zakresach.

Zobacz: Wykaz niefinansowanych świadczeń

Sanatorium z NFZ

Aby za wyjazd do sanatorium zapłacił NFZ, należy skompletować plik wyników badań. Jakie badania należy wykonać, aby móc udać się do sanatorium? Kto może wystawić skierowanie do sanatorium?

Przeczytaj: Sanatoria bez tajemnic – jak wyjechać na koszt NFZ?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA