Awiofobia – jak ją pokonać?

Samolot/fot. Fotolia fot. Fotolia
Podróżowanie samolotem to najszybszy sposób na przedostanie się w dowolny zakątek ziemi w najszybszym czasie. Częstotliwość wypadków lotniczych jest znikoma w stosunku do wypadków samochodowych, a mimo to wiele osób boi się latać samolotem. Co zrobić, aby pokonać awiofobię?
/ 02.08.2012 11:18
Samolot/fot. Fotolia fot. Fotolia

Co to jest awiofobia?

Awiofobia to strach przed lataniem samolotem.

Gdy osoba bojąca się podróżować samolotem wsiada do ogromnej maszyny, pocą jej się ręce, ma przyspieszone bicie serca i napady paniki. Ponadto nie myśli racjonalnie, np. słysząc dziwny warkot silnika, przewiduje, że zaraz wybuchnie lub gdy odczuwa zwykłe turbulencje, wydaje jej się, że samolot spada i za moment się rozbije.

Co jest przyczyną awiofobii?

Przyczyną awiofobii jest niewątpliwie nieświadomość związana z procedurami lotniczymi, mechanizmami samolotu czy organizacją przewozu lotniczego.

Wielu ludzi dopada paniczny strach, gdy słyszą o katastrofach lotniczych. Wiadomo – wypadki samolotów mogą się zdarzyć tak samo jak wypadki samochodów czy statków, w końcu przecież to tylko maszyny. Tutaj jednak istotną rolę odgrywa częstotliwość wypadków – samolotowych jest zdecydowanie najmniej.

Są ludzie, którzy nie lubią być zdani na kogoś innego i nie mieć kontroli nad wydarzeniami. W tym wypadku wszystko zależy od pilotów, którzy są jednak świetnie wyszkoleni i mają spore doświadczenie. Poza tym zazwyczaj jest ich dwóch.

Strach może wywoływać także świadomość wznoszenia się w górę, lęk przed ogromną przestrzenią powietrzną lub lęk wysokości.

Zobacz też: Napady paniki - walczyć czy dać sobie spokój?

Jak pokonać strach przed lataniem?

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert terapii, które mają zagwarantować wyeliminowanie lęku przed lataniem. Z jednej strony to dobre rozwiązanie. Fachowcy opowiadają o tym, jak działa i jak jest skonstruowany samolot. Przedstawiają liczne procedury i certyfikaty dopuszczające maszynę do lotu.

Ponadto terapie takie przeprowadzają ludzie mający doświadczenie w lataniu i posiadający wiedzę na ten temat. Dzięki ich doświadczeniu łatwiej będzie nam uwierzyć, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu.

Innego rodzaju terapią jest terapia u psychologa. Odnajdzie on źródło naszego lęku i na podstawie tego dobierze metodę, która usunie w kąt strach przed lataniem.

Wyżej wymienione sposoby pozbawią nas niemałej sumy pieniężnej. Może zamiast wydawać pieniądze, warto zastosować się do technik kierujących nasze myśli podczas lotu w inną stronę niż katastrofa?

Skuteczne może okazać się zwykłe rozwiązywanie krzyżówki czy sudoku, oglądanie filmu lub rozmowa z osobą siedzącą obok. Warto też się zrelaksować – wziąć głęboki wdech, następnie wypuścić powietrze, posłuchać muzyki.

Zobacz też: Najdziwniejsze fobie - tabela

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA