Osoby chore na depresję skarżą się raczej smutek i przygnębienie niż chandrę, która kojarzy się z przejściowym stanem przygnębienia i rozdrażnienia. Chandra mija, podczas gdy depresja to zespół utrzymujących się przez co najmniej 2 tygodnie objawów. Chandra nie jest więc równoznaczna z depresją.
TEST: Czy masz depresję sezonową?
Stres i zmęczenie
Przyczyną chandry może być utrzymujący się stres w sferze prywatnej lub zawodowej, zmęczenie, brzydka, jesienna pogoda. Czasami chandra przychodzi bez powodu, co może przypominać depresję, jednak pamiętajmy, że to za mało, by postawić diagnozę.
Jakie czynniki mogą wywołać depresję?
Błąd, jaki często popełniają osoby podejrzewające u siebie depresję, to stawianie diagnozy samodzielnie i zadręczanie się nią. Przypominanie sobie, czy chandra trwa tak długo, jak mówią kryteria depresji (min. 2 tygodnie), nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Wyniki badań wskazują, że mamy trudności z przypomnieniem sobie tak ulotnej kwestii, jak własny stan emocjonalny sprzed kilkunastu minut, a co dopiero sprzed kilku dni. Będąc przygnębionym, będziemy sobie przypominać więcej przygnębiających zdarzeń i możemy wyciągnąć wnioski, że nasz stan trwa dłużej niż rzeczywiście.
Dlatego po pierwsze powinniśmy pozostawić diagnozę specjalistom, po drugie – jeśli chcemy ułatwić im pracę i uspokoić swoje sumienie – możemy notować na bieżąco okresy, kiedy czujemy się wyjątkowo przygnębieni. Bieżące spostrzeżenia będą o wiele bardziej adekwatne niż wspomnienia na temat nastroju sprzed jakiegoś czasu.
Kwasy omega-3 w leczeniu depresji
Skąd ta chandra?
Jeśli okazuje się, że chandra dopada nas sporadycznie, możemy skorzystać z notatek i przyjrzeć się okolicznościom, w których odczuwamy przygnębienie. Być może jest ono związane z pogodą, może z zacinającym deszczem, może z nadchodzącym stresującym wydarzeniem?
Jeśli uda się ustalić jakiś wzorzec okoliczności towarzyszących chandrze, można przewidywać jej nadejście i starać się zapobiegać, poprawiając sobie nastrój.
To poprawia nastrój, jeśli masz jesienną depresję!
Sposoby na chandrę
Każdy, w zależności od przyzwyczajeń, upodobań, przyczyn chandry, może ratować się sprawdzonymi sposobami. Najczęściej pomocny jest tu odpoczynek, czasami zbawienny jest wyjazd (urlop lub weekend spędzony w nowym miejscu). Niektórzy wolą w tym czasie zaszyć się w domu i oddać ulubionym zajęciom lub – brakowi zajęć.
Można w okresie chandry po prostu być dla siebie dobrym i pozwalać sobie na drobne i większe przyjemności, jeśli na co dzień nie mamy na nie czasu.
Zobacz też:
Jakie są objawy depresji?
Jak leczyć depresję?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!