Jakie są objawy ciężkiej depresji, jak ją rozpoznać i leczyć? O tę chorobę zapytałyśmy Dorotę Wojciechowską – psycholog, psychoterapeutę, psychodietetyka z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).
Czym charakteryzuje się ciężka depresja?
Dorota Wojciechowska: W klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD 10 wyróżnia się epizody depresji o nasileniu łagodnym, umiarkowanym i ciężkim. Jeżeli zaburzenia takie powtarzają się, mówimy o zaburzeniach depresyjnych nawracających. Jednym z nich jest ciężka depresja.
W ciężkim epizodzie depresyjnym chory doświadcza wyraźnego cierpienia lub pobudzenia. Aby stwierdzić ciężką depresję, potrzebne jest także spełnienie określonych kryteriów diagnostycznych.
TEST: Czy masz depresję?
Jakie są jej objawy?
Objawy depresji dotyczą czterech obszarów zaburzeń nastroju, funkcji poznawczych, zachowań oraz aspektów fizycznych. W obszarach tych zawierają się: obniżony nastrój, niska samoocena, odczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy, utrata zainteresowań oraz przeżywanych przyjemności w stosunku do tych, które sprawiały radość, obniżenie koncentracji i uwagi, zwiększona męczliwość, problemy ze snem, zazwyczaj wczesne wybudzanie, utrata apetytu. Charakterystyczne są również pesymistyczne myśli na temat siebie, świata i ludzi. Często występują także myśli i czyny samobójcze.
Epizod depresyjny stwierdzany jest, gdy objawy utrzymują się co najmniej 2 tygodnie.
Aby ostatecznie rozpoznać depresję ciężką, potrzebne jest spełnienie dodatkowych kryteriów. Jeżeli zostaną stwierdzone takie objawy jak nastrój depresyjny, utrata zainteresowań i przyjemności oraz męczliwość, a także dodatkowo jeszcze cztery inne dodatkowe objawy o dużym nasileniu, można mówić o ciężkim epizodzie depresyjnym.
Co robić, gdy rozpoznamy ją u kogoś bliskiego? Jak pomóc takiej osobie?
Ciężka depresja jest poważną chorobą zagrażającą życiu i zdrowiu chorego. Osoba chora wycofuje się z aktywności, z podstawowych czynności życiowych. W postaci ciężkiej depresji nawet przestaje w ogóle wstawać z łóżka, jeść. Należy pamiętać, że chory czuje się winny, odpowiedzialny za swój stan.
Jeżeli zauważymy, że chory mówi o tym, że chce przestać żyć, należy traktować to bardzo poważne. Osoba taka wymaga hospitalizacji, opieki psychiatrycznej, do której należy ja nakłaniać. Niekiedy konieczne jest po prostu wezwanie pogotowia. Akceptacja stanu chorego, cierpliwość, uważność, pomoc, dyskretne kontrolowanie zażywania leków wydaje się być ważnym wsparciem, którego mogą udzielić bliscy.
Jak leczy się ciężką depresję? Czy konieczne jest zastosowanie leków?
Ciężka postać depresji charakteryzuje się znacznym ryzykiem samobójstwa. Z uwagi na to wymaga, aby pacjent był objęty pomocą psychiatryczną i terapeutyczną. Lekarz psychiatra zapisuje odpowiednie leki.
Należy pamiętać, że działanie leków nie jest natychmiastowe. Gdy nastąpi poprawa, ważne jest podjęcie psychoterapii. Udowodnioną skuteczność w leczeniu depresji odnotowuje psychoterapia poznawczo-behawioralna.
Zobacz też:
Jak leczyć depresję?
Które leki na depresję są najskuteczniejsze?
Ekspert: Dorota Wojciechowska, psycholog, psychoterapeuta systemowy, psychodietetyk, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS o specjalizacji psychologii klinicznej. Posiada wieloletnią praktykę psychologiczną z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Zajmuje się psychologią zdrowia, psychologią jedzenia, związkiem pomiędzy żywieniem a psychiką, zaburzeniami odżywiania (http://razem-fundacja.org).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!