Co to jest stres sceniczny?

Co to jest stres sceniczny?
Kontakt z ludźmi zawsze jest pobudzający. Nieuchronnie wiąże się więc ze stresem. Stres ów do pewnej granicy rośnie wraz ze wzrostem liczebności grupy, w której przebywamy. Szczególną siłę i postać przyjmuje jednak wtedy, gdy spośród całej grupy jesteśmy wyróżnieni.
/ 17.03.2009 12:02
Co to jest stres sceniczny?

Trema

Człowiek przebywający na scenie zdaje sobie sprawę z tego, że jest obserwowany i oceniany przez dużą grupę. Wynikający z kontaktów z ludźmi stres jest więc wzmacniany mechanizmami samooceny oraz wyróżnioną pozycją. Jest to mieszanka tak silna, że u wielu ludzi powoduje dezorganizację zachowania, tzn. czynności, których wykonanie w zwykłych warunkach nie stanowiłoby problemu, na scenie stają się zbyt trudne, a nawet całkowicie niemożliwe.

Kwestia osobowości

Siła reakcji na przebywanie na scenie jest zależna przede wszystkim od dwóch czynników: osobowości oraz przyzwyczajenia. W pierwszym z nich szczególną rolę odgrywa pozycja na wymiarze introwersja– ekstrawersja. Introwertycy jako ludzie o wysokim pobudzeniu, nawet przy wykonywaniu błahych czynności w wielkim spokoju, osiągają optymalny dla siebie jego poziom. Wykonywanie czynności bardziej pobudzających powoduje, że optimum zostaje przekroczone, pojawia się stres i dyskomfort – introwertyk chętnie wycofuje się z takiej sytuacji.

Polecamy: Psychoterapia na scenie

Uskrzydlać, nie paraliżować

Ekstrawertyk natomiast jest osobą o niskim pobudzeniu, dlatego dla osiągnięcia jego optymalnego poziomu musi wykonywać czynności bardziej emocjonujące. Człowiek taki chętnie szuka więc kontaktu z ludźmi, ryzyka, możliwości przebywania na scenie, itp. Nawet osoby ekstrawertyczne, z dużym doświadczeniem na scenie, za każdym razem odczuwają choćby minimalną tremę, czyli właśnie stres sceniczny. Często potwierdzają to doświadczeni aktorzy teatralni. Jeśli jednak konstrukcja psychiczna i doświadczenie są właściwe, trema taka dodaje skrzydeł zamiast paraliżować. Jeśli jednak stres utrudnia występ, publiczne przemówienie itp. – nic straconego, wiele można nadrobić właściwym treningiem i psychoterapią.

Czytaj dalej: Stres a efektywność pracy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA