Leczenie bezsenności jest procesem długotrwałym, jednak jego zaniechanie może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność jest subiektywnym odczuciem zbyt krótkiego lub nie dającego wypoczynku snu. Potocznie uważa się, że jej przejawem są trudności w zaśnięciu, jednak jej objawy stanowią także sen przerywany, wczesne wybudzanie się oraz zła jakość snu. Do skutków bezsenności przejawiających się w ciągu dnia należą zmęczenie, obniżony nastrój oraz gorsza sprawność psychiczna i fizyczna, które przyczyniać się mogą do osłabienia wydajności w pracy i zwiększenia ryzyka spowodowania wypadku.
Bezsenność zwykle zaczyna się w okresie nasilonego stresu. Częściej cierpią na nią kobiety i osoby starsze oraz chore psychicznie. Gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni, uznawana jest za chorobę i wymaga kontaktu z lekarzem.
Przyczyny bezsenności
Istnieje wiele przyczyn bezsenności. Należą do nich między innymi:
- doświadczanie tymczasowych problemów, stres;
- depresja, psychozy, zaburzenia lękowe – bezsenność należy do ich obrazu klinicznego;
- bezdech;
- przyjmowanie środków pobudzających, takich jak alkohol, kofeina, nikotyna;
- zaburzenia rytmu snu i czuwania;
- niektóre choroby (np. zespół niespokojnych nóg utrudniający utrzymanie snu) oraz przyjmowane leki;
- błędne koło (powtarzające się epizody bezsenności prowadzą do wytworzenia lęku przed niemożnością zaśnięcia i koncentrowania się na jej skutkach).
Wyróżniona została także bezsenność pierwotna, uwarunkowana genetycznie.
Polecamy: Czy wiesz, ile snu potrzebuje Twój organizm?
Bezsenność a choroby
Długotrwała i nieleczona bezsenność wpływa na osłabienie odporności organizmu i zwiększa ryzyko zakażenia oraz rozwoju chorób (np. układu krążenia). Często występuje w przebiegu zaburzeń psychicznych (np. depresji, zaburzeń lękowych).
Na czym polega leczenie bezsenności?
Problemy ze snem utrzymujące się powyżej trzech tygodni wymagają kontaktu z lekarzem. Podejmowanie leczenia na własną rękę powodować może zaostrzenie dolegliwości.
Warto wiedzieć: Ośrodki leczenia zaburzeń snu
W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się leki z grupy agonistów receptora benzodiazepinowego oraz leki przeciwdepresyjne (również, gdy objawy depresji nie występują). Ze względu na duże ryzyko uzależnienia farmakoterapia stosowana jest jako pomocnicza forma leczenia. Duże znaczenie ma także psychoterapia, przede wszystkim metody behawioralne. Ponadto opracowane zostały zasady higieny snu, których stosowanie wspomaga leczenie krótkotrwałych epizodów bezsenności oraz poprawia jakość snu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!