Objaw Reynauda objawia się najczęściej jako zblednięcie palców dłoni pod wpływem zimna, któremu towarzyszy uczucie mrowienia i ból.

Czy można skutecznie walczyć ze stresem?

Stres jest naturalną reakcją organizmu, jednak gdy jest nadmierny, powoduje choroby i obniża skuteczność naszego działania. Ile razy zdarzyło Ci się źle wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, oblać egzamin z powodu stresu lub stresować się na samą myśl o nadchodzącej rozmowie z drugą osobą? Czy można pokonać stres?
/ 17.02.2011 13:38
Objaw Reynauda objawia się najczęściej jako zblednięcie palców dłoni pod wpływem zimna, któremu towarzyszy uczucie mrowienia i ból.

Stres, stres, stres...

Przyczyn stresu jest tak dużo, jak ludzi na świecie. Niemal każdy z nas znajduje powody, aby się stresować. Wypływa to głównie z obaw, lęków i strachu przed czymś nowym, nieznanym. Najczęściej emocje te tworzą się na poziomie podświadomym i nawet jeśli wiemy, że nie ma się czego obawiać, to i tak strach robi swoje.

Ciało reaguje w sposób automatyczny, wydziela pot i wytwarza nieprzyjemne uczucia: drżenie i mikroruchy zauważalne na twarzy. Jest to reakcja nerwowa na wydzielane hormony stresu. Ich podwyższony poziom utrzymujący się przez dłuższy czas ma negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu.

Zobacz też: Jak usunąć stresory?

Trochę statystyk

Jak wynika z badań, 86% sytuacji których obawiamy się nie zdarza się wcale. Na kolejne 8% nie mamy wpływu. Następne 6% to sytuacje wynikające z naszej winy. Dlatego warto nauczyć się kontroli stresu, aby unikać niepotrzebnie wydzielanych hormonów, a tym samym dłużej zachować zdrowie a nawet życie.

Stres można kontrolować na wiele sposobów. Należą do nich techniki relaksacyjne, wizualizacje, techniki programowania neuro-lingwistycznego (NLP), hipnoza i autohipnoza, technika emocjonalnej wolności (EFT) i niedawno wynaleziona metoda niwelowania negatywnych emocji za pomocą ruchów oczu (Integral Eye Movement Therapy).

Zobacz też: Relaksacja i wizualizacja sposobem na stres?

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!