Dlaczego boimy się pająków? Mnie samej trudno to wytłumaczyć, dlaczego nawet myśl o tych małych ośmionożnych stworkach przyprawia mnie o dreszcze. Skąd więc ten irracjonalny strach? Okazuje się, że lęk przed pająkami mogliśmy dostać w spadku po naszych przodkach. Jadowite pająki były tak dużym zagrożeniem dla naszych praprzodków, że ewolucja postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i na wszelki wypadek "zaszczepić" w nich strach przed pająkami. Skąd tak naprawdę wzięła się arachnofobia?
Dlaczego boimy się pająków?
Jak podaje "The Independent", wygląda na to, że strach przed pająkami może być efektem ewolucji. W Afryce, na początku ewolucji człowieka, jednostki mające zdolność zauważania zagrożenia przeżywały tych mniej ostrożnych. Taka selekcja naturalna spowodowała, że geny odpowiedzialne za strach przed pająkami były przekazywane dalej potomstwu, podczas gdy reszta puli znikała razem z mniej spostrzegawczym właścicielem. Tym sposobem, według naukowców, strach przed pająkami stał się naturalną częścią naszego DNA.
6 niecodziennych fobii, które istnieją naprawdę!
Najbardziej boimy się zdjęć pająków
Wnioski o możliwym ewolucyjnym pochodzeniu arachnofobii naukowcy wyciągnęli na podstawie szybkości reakcji mózgu na różne obiekty przedstawione na fotografiach. W trakcie eksperymentu 252 osobom pokazywano zdjęcia różnych nieprzyjemnych lub budzących strach rzeczy, m. in much, igieł czy właśnie pająków. Otrzymane wyniki pokazały, że odpowiedź mózgu na obrazy pająków była u większości osób szybsza niż w przypadku innych zdjęć.
Teorie, teoryjki, pomysły
Powyższa hipoteza jest oczywiście zaledwie jedną z wielu teorii na ten temat. Jon Man, profesor Playmouth University Psychology, twierdzi, że przyczyna strachu leży w odstraszającym wyglądzie pająków:
Lubimy jasne, kolorowe motyle i biedronki. Pająki, ze swoimi ciemnymi kolorami, kanciastymi nogami i nieprzewidywalnymi ruchani wywołują silne negatywne skojarzenia.
W kontrze do wyników badań z Uniwersytetu Columbia, profesor May wskazuje nie na ewolucyjne, a społeczne uwarunkowania arachnofobii: arachnofobia jest bardziej prawdopodobna u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo reagowało strachem na widok pająka.
Jak jest naprawdę? Tego pewnie nie dowiemy się nigdy. A ponieważ na razie nie zapowiada się, by udało się całkowicie wyeliminować pająki z codziennego życia, pozostaje nam tylko jedno:
Arachnofobia - jak pokonać pajęczy strach?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!