Ekstrawertyk fot. Adobe Stock

Ekstrawertyk – cechy charakteru, czym różni się od introwertyka?

Ekstrawertyk lubi być w centrum uwagi, jest głośny, pewny siebie i zdecydowany. Ekstrawertyk znacząco różni się więc od introwertyka. Ekstrawertyzm jako typ osobowości został opisany w 1921 roku.
Marta Słupska / 13.07.2020 17:09
Ekstrawertyk fot. Adobe Stock

Ekstrawertyk znajduje się na drugim biegunie w opozycji do introwertyka – osoby zwróconej ku własnemu życiu wewnętrznemu, ceniącej ciszę, spokój i własne towarzystwo. Ekstrawertyzm to jeden z typów osobowości wprowadzony do psychologii dzięki Carlowi Gustawowi Jungowi.

Spis treści:

  1. Kto to jest ekstrawertyk
  2. Ekstrawertyk - cechy charakteru
  3. Czym różni się ekstrawertyk od introwertyka
  4. Ekstrawertyk - wady i zalety
  5. Jak wychować małego ekstrawertyka?
  6. Związek z ekstrawertykiem
  7. Zawód dla ekstrawertyka

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to ktoś, kto jest bardzo aktywny – zarówno w życiu osobistym, jak i w kontaktach zawodowych. Nie toleruje nudy, uwielbia, gdy koło niego wciąż coś się dzieje, lubi być w centrum uwagi, cechują go pewność siebie i zdecydowanie. Osoby ekstrawertyczne lubią dowodzić, często są przywódcami w grupie i szybko zyskują nowych znajomych.

Jakie są jeszcze typowe cechy ekstrawertyka? Jak żyć z nim w związku i jak wychowywać małego ekstrawertyka? Zapytałyśmy o to Dorotę Wojciechowską – psycholog z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).

Co cechuje ekstrawertyka?

Dorota Wojciechowska: Na osobowość każdego z nas składa się określony zespół cech. Cechy te z kolei determinują nasz zwyczajowy sposób reagowania na sytuacje, z którymi spotykamy się w życiu.

Nasze reakcje wynikają nie tylko z rzeczywistych bodźców, z którymi mamy styczność, ale także z naszych wewnętrznych predyspozycji. Jednym z takich wymiarów osobowości jest właśnie ekstrawersja.

Ekstrawertyk to przede wszystkim osoba towarzyska, aktywna, potrzebująca nowych bodźców i wyzwań, żywotna, dla której bycie wśród ludzi jest bardzo ważnym, a nawet najważniejszym obszarem. 

Czym różni się od introwertyka?

Introwersja plasuje się na drugim biegunie. Introwertyk w odróżnieniu od ekstrawertyka unika stymulacji. Taka sama ilość bodźców zewnętrznych, która jest potrzebna do optymalnego funkcjonowania ekstrawertykowi, u introwertyka będzie powodowała przeciążenie.

Ekstrawertyk odczuwa tzw. „głód stymulacji”. To powoduje, że ciągle szuka nowych wyzwań, ustanawia sobie cele, poszukuje towarzystwa. Introwertyk natomiast wybiera spokojniejsze sposoby spędzania czasu. Przejawia niższą aktywność. Jest bardziej skoncentrowany na świecie swoich wewnętrznych przeżyć i to właśnie dostarcza mu wystarczających bodźców.

Ekstrawertyk potrzebuje znacznie więcej stymulacji z zewnątrz.

Jakie są zalety i wady bycia ekstrawertykiem?

Ekstrawersja jak i introwersja, to dwa odmienne bieguny. Trudno mówić o ich zaletach i wadach. To są cechy składające się na osobowość każdego z nas. Gdybyśmy próbowali uznać któryś z tych składników za wadę, mogłoby to powodować chęć pozbycia się jej czy naprawienia, a to jest po prostu niemożliwe. Działalibyśmy wbrew naszej naturze. Można jedynie modyfikować sposoby reagowania, uczyć się, aby były np. bardziej akceptowalne społecznie.

Warto się zastanowić, w jaki sposób cechy takie jak aktywność, towarzyskość, asertywność, otwartość na nowe doświadczenia, ekstrawertyk może wykorzystać, dostosowując swój rodzaj pracy, sposób funkcjonowania tak, aby był najbardziej dla niego optymalny.

Jak wychowywać małego ekstrawertyka? O czym powinni pamiętać rodzice?

Rodzice, którzy obserwują dziecko, potrafią zauważyć, że istnieje związek miedzy jego zachowaniem a zewnętrznymi sytuacjami, których doświadcza. Mali ekstrawertycy potrzebują wielu nowych wyzwań, chcą być w centrum uwagi, cechuje ich nadmierna aktywność.

Wtedy właśnie, gdy maja szansę spożytkować rozpierającą ich energię, czują się świetnie. Mogą być kreatywni, chętnie angażują się w zadania wymagające ruchu, bycia z innymi w grupie, przejmują role przywódcze i potrafią wywiązywać się z powierzonych przez dorosłych zadań.

Rodzice, którzy chcą wspierać rozwój małego ekstrawertyka, mogą stworzyć mu takie warunki, w których będzie on wykorzystywał swój potencjał. Ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego poziomu stymulacji, np. poprzez dbałość o aktywność sportową, angażowanie w rozmaite zadania, stwarzanie możliwości bycia w grupie z innymi.

Warto pamiętać, że dziecko o wysokim stopniu ekstrawersji nie będzie w stanie przez dłuższy czas zająć się wykonywaniem jakiejś monotonnej czynności.

Jak żyć w związku z ekstrawertykiem?

To jest pytanie o to, jak ludzie dobierają się w pary i dlaczego w ogóle ze sobą żyją. Tak się czasem dzieje, że patrząc na jakiś związek zastanawiamy się, co takiego łączy ze sobą daną dwójkę. I nie możemy znaleźć odpowiedzi. Np. jeden z partnerów przejawia cechy skrajnie ekstrawertyczne, a drugi z kolei jest introwertykiem. Jeden potrzebuje aktywnie spędzić wakacje, wśród ludzi, a drugi wolałby w cichym, spokojnym miejscu. Może to rodzić konflikty, ale może też być źródłem inspiracji, odkrywania w sobie jakiś nieznanych obszarów.

Niekiedy fascynuje nas w drugiej osobie to, czego nam brakuje. Bywa jednak, że w miarę trwania związku różnice takie mogą przeszkadzać. Czasami jednak związki istnieją nadal, uzupełniając się wzajemnie.

Pamiętajmy o tym, że wybór partnera dzieje się także na nieświadomym poziomie. I to właśnie ta odpowiedź nieświadomego sprawia, że związki trwają pomimo różnic temperamentalnych i osobowościowych lub się kończą. Oczywiście wymaga to także pracy nad sobą, uznanie odrębności i niezależności partnera i jego prawa do odmienności.

Jakie zawody są najlepsze dla ekstrawertyków?

Takie, które przede wszystkim stworzą odpowiednie warunki dla wykorzystania energii życiowej, potencjału ekstrawertyka. Są to zawody wymagające kontaktu z innymi ludźmi, dużej aktywności, wytrzymałości, zmian.

Ekstrawertycy z reguły są odporni na zmęczenie, ale słabo odporni na monotonię. To właśnie nuda najbardziej ich męczy.

W sieci znajdziemy wiele testów mających na celu sprawdzenie, czy osoba je rozwiązująca jest ekstrawertykiem. Czy faktycznie mogą one pomóc określić, czy dana osoba ma ten typ osobowości?

Można zastanowić się nad tym, czemu ma służyć rozwiązanie takiego testu. Do czego nam potrzebna informacja, którą uzyskamy, odczytując otrzymany opis. Pamiętajmy o tym, że rozwiązanie testów czy quizów dostępnych w internecie może być tylko jakimś rodzajem sugestii czy inspiracją do poznawania siebie, rozwoju.

Może stanowić początek do tego, aby obserwować siebie, sprawdzać, co dla nas ważne, w jakich obszarach czujemy się lepiej, a jakie nas nużą, a czasem wywołują złość.

Dorota WojciechowskaEkspert: Dorota Wojciechowska, psycholog, psychoterapeuta systemowy, psychodietetyk, absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS o specjalizacji psychologii klinicznej. Posiada wieloletnią praktykę psychologiczną z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Zajmuje się psychologią zdrowia, psychologią jedzenia, związkiem pomiędzy żywieniem a psychiką, zaburzeniami odżywiania (http://razem-fundacja.org).
 
 

Czytaj więcej na temat typów osobowości:Najlepsze zawody dla introwertyka - lista profesjiKim jest neurotyk? Sprawdź, czy posiadasz te cechyDieta dla introwertyka i ekstrawertyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!