zęby, strach, dentysta, kobieta/fot. Fotolia

Fobie - vademecum

Każdy z nas się czegoś boi, jednak kiedy pojawia się irracjonalny, nieuzasadniony lęk mówimy o fobii. Czym dokładnie są fobie? Jakie są ich objawy? Jaki rodzaje fobii opisano? Czy można żyć z fobią? Czy można i czy warto je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższych artykułach!
zęby, strach, dentysta, kobieta/fot. Fotolia

Fobia - co to jest?

Zastanawiasz się czy Twój paniczny lęk przed czymś jest już fobią? Jeśli obawiasz się czegoś, co dla innych ludzi nie stanowi realnego zagrożenia to możesz mieć problem z fobią. Jakie fobie występują i jaki podział jest wśród nich?

Polecamy: Kilka słów o fobii

Szybsze bicie serca, czyli kilka słów o objawach fobii

Ktoś, kto nie ma do czynienia z fobią nie rozumie panicznego strachu przed kotem czy wyjściem do szkoły. Osoby zmagające się z tą przypadłością muszą pokonać nie tylko bariery psychiczne, ale muszą też walczyć z fizycznymi objawami strachu. Jak objawia się fobia?

Polecamy: Jak się objawia fobia?

Jak walczyć z fobiami?

Wiele osób cierpiących na różnego rodzaju fobie próbuje nauczyć się z nimi żyć, często nie podejmując terapii u specjalisty. Czy to dobry pomysł? Czy lepiej samemu zmierzyć się ze stanami lękowymi, czy przy pomocy psychoterapeuty?

Polecamy: Napady paniki - walczyć, czy dać sobie spokój?

Przykłady fobii - tabela

Często można spotkać osoby chorobliwie bojące się windy, ciemności lub wysokości, tak często, że przestaje nas to dziwić. Ale czy słyszałeś kiedykolwiek o antofobii, czyli lęku przed... kwiatami? Sprawdź jakich innych fobii można się nabawić!

Polecamy: Najdziwniejsze fobie - tabela

Kiedy panicznie boisz się choroby...

Nozofobia, czyli strach przed zachorowaniem może być skierowany na różne choroby, np. dotyczyć może raka lub AIDS. Jakie jeszcze choroby mogą budzić paniczny lęk? Czy jest to znak naszych czasów, czy nozofobia występowała również dawniej?

Polecamy: Nozofobia - paniczny lęk przed zachorowaniem

Nieśmiałość czy fobia społeczna?

Nieśmiałość, która przerodziła się w paniczny strach przed publicznymi wystąpieniami, kontaktami z nieznajomymi i spotkaniami w szerszym gronie nosi nazwę fobii społecznej. Jakie są jej przyczyny i czy można ją leczyć?

Polecamy: Co to jest fobia społeczna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!