Leczenie depresji na NFZ. Gdzie otrzymasz bezpłatną pomoc?

leczenie depresji nfz fot. Adobe Stock, bongkarn
Leczenie depresji, które obejmuje porady lekarza psychiatry, porady i diagnozę psychologiczną oraz psychoterapię, jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest bezpłatne. Zakres świadczeń może być większy w zależności od tego, na jakie leczenie zostanie skierowany pacjent. Oto najważniejsze informacje na temat leczenia depresji na NFZ.
/ 29.08.2023 12:25
leczenie depresji nfz fot. Adobe Stock, bongkarn

Spis treści:

  1. Leczenie depresji na NFZ — gdzie się zgłosić?
  2. Leczenie depresji na NFZ — jakie świadczenia?
  3. Kto może skorzystać z leczenia depresji na NFZ?
  4. Leczenie depresji na NFZ — ze skierowaniem czy bez

Depresja jest chorobą utrudniającą funkcjonowanie społeczne i zawodowe, niejednokrotnie jest też przyczyną pogorszenia się wyników np. w pracy, a w skrajnych przypadkach nawet zwolnienia – z powodu niskiej efektywności, spóźnień lub absencji. Chorzy często nie dysponują odpowiednimi środkami, które pozwoliłby im na leczenie w prywatnym gabinecie.

Leczenie depresji prywatnie nie jest tanie: trzeba liczyć się z wydatkami na leki, wizyty u psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty, a niekiedy też za pobyt w oddziale szpitalnym. To spore koszty, zwłaszcza że terapia depresji jest procesem długotrwałym. Alternatywą jest leczenie w ośrodkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Leczenie depresji na NFZ — gdzie się zgłosić?

W przypadku zauważenia objawów depresji należy udać się do lekarza psychiatry albo lekarza POZ. W gabinecie można otrzymać receptę na leki i/lub skierowanie na dalsze leczenie oraz badania diagnostyczne.

Leczenie depresji może odbywać się w poradniach (ambulatoryjnie), w ośrodkach dziennych lub podczas pobytu stacjonarnego w szpitalu psychiatrycznym. W najcięższych przypadkach potrzebna jest hospitalizacja. O tym, jaka opcja leczenia jest najkorzystniejsza dla pacjenta, decyduje lekarz. 

Fachową pomoc przy depresji uzyskasz w:

  • poradniach zdrowia psychicznego,
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Przeczytaj też: Gdzie szukać pomocy przy depresji?

Leczenie depresji na NFZ. J​akie bezpłatne świadczenia przysługują choremu?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wizyty u lekarzy specjalistów (w tym: psychiatrów), u psychologów oraz terapie. W zależności od tego, do jakiej placówki zostanie skierowana osoba z depresją, mogą przysługiwać jej różne świadczenia bezpłatne:

  • konsultacja lekarska,
  • badania diagnostyczne,
  • porada psychologa,
  • psychoterapia,
  • terapie grupowe,
  • leczenie farmakologiczne (pobyt dzienny lub stacjonarny),
  • transport sanitarny,
  • wszelkie niezbędne świadczenia związane z pobytem w ośrodku dziennym lub stacjonarnym (np. posiłek, wyroby medyczne, rehabilitacja). 

W przypadku wątpliwości można zapytać, czy dany ośrodek lub specjalista oferuje bezpłatne wizyty. Liczba miejsc jest zazwyczaj ograniczona, a na terapię trzeba zostać zakwalifikowanym, ale nie należy się tym zrażać. Czasami warto zapytać w ośrodku, w którym nie ma już miejsc, o inny adres – często mniejsze, nierozreklamowane gabinety również mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Komu przysługuje bezpłatne leczenie depresji na NFZ?

Leczenie depresji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje każdej osobie, która doświadcza nawrotu depresji lub pojedynczego epizodu depresyjnego. Dotyczy to dorosłych i dzieci. Na NFZ może leczyć się osoba ubezpieczona, czyli objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. O rodzaju pomocy decyduje lekarz. 

Bezpłatne leczenie depresji na NFZ — ze skierowaniem czy bez? 

Warto pamiętać, że do poradni zdrowia psychicznego nie trzeba mieć skierowania. Skierowanie jest niezbędne w przypadku:

  • poradni psychologicznej,
  • ośrodka dziennego leczenia,
  • oddziału dziennego zaburzeń nerwicowych,
  • oddziału dziennego psychiatrycznego rehabilitacyjnego dla dorosłych,
  • oddziału psychiatrycznego dla dorosłych,
  • oddziału psychiatrycznego rehabilitacyjnego dla dorosłych,
  • oddziału psychogeriatrycznego,
  • oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.

Skierowanie do szpitala psychiatrycznego może wydać lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, gabinet prywatny lub sąd. Sąd decyduje w sytuacji, kiedy pacjent nie wyraził zgody na leczenie, a jest np. zagrożone jego życie (więcej na ten temat: kiedy można zmusić kogoś do leczenia?). Skierowanie do szpitala psychiatrycznego jest ważne 14 dni

W nagłych przypadkach skierowanie nie jest konieczne — gdy zagrożone jest zdrowie i życie chorego na depresję możliwe jest przyjęcie do szpitala bez tego dokumentu. Wcześniej pacjenta bada lekarz na izbie przyjęć. 

Czytaj także:
Depresja lękowa – objawy i leczenie
Depresja zmienia wygląd. Oto jak wpływa na sylwetkę, mimikę, oczy…
Depresja maskowana - jak ją rozpoznać i leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA