Jak dzieci radzą sobie ze stresem?

Jak dzieci radzą sobie ze stresem?
Bardzo często zdarza nam się mylić u naszych dzieci symptomy nieradzenia sobie ze stresem z niewłaściwym zachowaniem, któremu trzeba położyć kres. Zdarza się, że dzieci są ganione przez nauczycieli i rodziców za swoje reakcje, które w rzeczywistości są reakcją na stres, a nie przejawem złego zachowania.
/ 10.11.2010 11:09
Jak dzieci radzą sobie ze stresem?

Coraz więcej stresu

Świat naszego dzieciństwa różni się znacznie od świata, w którym odnaleźć się muszą nasze dzieci.

Obecnie na każdym kroku jesteśmy wystawieni na działanie czynników wywołujących stres, o których dawniej nikt nawet nie słyszał.

Co robi dziecko, gdy się stresuje?

Jeśli chodzi o sposoby na stres, wśród najbardziej popularnych znalazły się: podejmowanie się zajmujących czynności (52%), słuchanie muzyki (44%) oraz oglądanie telewizji lub granie w gry wideo (42%).

Pozytywnym faktem jest to, że aż 75% ankietowanych młodych ludzi stwierdziło, że w ciężkich chwilach swojego życia odczuwa potrzebę spędzania czasu z rodzicami.

Może to ułatwić zbliżenie się do dziecka i wypróbowanie zaprezentowanych tu technik. Strategie te nie tylko ułatwią dzieciom zapanowanie nad stresem, ale pozwolą Wam spędzić trochę czasu w gronie rodzinnym.

Zobacz też: Dlaczego chwalenie dziecka jest ważne?

Małe dziecko – mały stres?

Jeśli chodzi o stres wśród polskich dzieci i młodzieży, z opublikowanego przez GUS w 2004 roku Stanu Zdrowia Ludności Polski wynika, że większość dzieci raczej pozytywnie ocenia swój stan psychofizyczny, jednak ocena ta zmienia się wraz z wiekiem.

Im młodsze jest dziecko, tym lepiej ocenia ono swój stan psychiczny, nastrój czy relacje z rówieśnikami. Tendencja ta jest szczególnie widoczna na podstawie oceny własnego samopoczucia w odniesieniu do środowiska szkolnego przez dzieci w różnym wieku.

Zobacz też: Kiedy nie należy odmawiać dziecku?

Fragment pochodzi z książki „Rozwój inteligencji emocjonalnej Twojego dziecka. Przewodnik świadomego rodzica” Lindy Lantieri i Daniela Golemana (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA