Jak powstaje stres?

Niektóre leki, choć eliminują ból, mogą osłabiać naszą koncentrację, wywoływać senność, zawroty głowy, nie pozwalają na szybką i adekwatną reakcję. To z ich przyczyny nie zauważymy znaku stop lub ruszymy zamiast zahamować
Jak najprościej można by opisać reakcję na stres, zachodzącą w naszym organizmie? Stres niemal z prędkością światła wywołuje w organizmie mnóstwo reakcji chemicznych, które prowadzą do uaktywnienia mechanizmu "walcz lub uciekaj" (fight or flight). Co się wówczas dzieje w ludzkim organizmie? Dowiesz się tutaj.
/ 21.07.2010 17:32
Niektóre leki, choć eliminują ból, mogą osłabiać naszą koncentrację, wywoływać senność, zawroty głowy, nie pozwalają na szybką i adekwatną reakcję. To z ich przyczyny nie zauważymy znaku stop lub ruszymy zamiast zahamować

Jak objawia się stres?

Serce zaczyna bić szybciej, podnosi się ciśnienie krwi, wydziela się pot, wzmaga czujność, rozszerzają się oskrzela, które ułatwiają i przyspieszają oddychanie. Wszystkie te elementy składają się na fazę alarmową reakcji stresowej. Wywołuje ją, produkowana w wewnętrznej części nadnercza, adrenalina (zwana także epinefryną).

Odziedziczone po przodkach

Reakcję stresu ludzie odziedziczyli po przodkach jako mechanizm, który pozwala przetrwać. Załóżmy, że pierwotny człowiek spotyka mamuta. Co może zrobić w tej sytuacji? Może albo stoczyć bój, albo uciekać ile sił w nogach. W obliczu realnego zagrożenia organizm uwalnia pewne hormony, które mają pomóc mu przeżyć.

Co jest ponadto niezbędne do tego, aby walczyć z mamutem lub szybko przed nim uciekać? Energia, którą czerpiemy przede wszystkim z pożywienia. W stresowej sytuacji potrzebne jest nagłe uwolnienie energii, by zmierzyć się z niebezpieczeństwem albo wykorzystać okazję. Tyle że dla pierwotnego człowieka taka sytuacja to nie najlepszy moment na jedzenie, a więc energia musi zostać zaczerpnięta z innego źródła. To jeden z powodów, dla których ludzie gromadzą energię.

W sytuacji stresowej organizm uwalnia dodatkową dawkę energii dzięki hormonowi zwanego kortyzolem, produkowanym w zewnętrznej części nadnerczy.

Czytaj także: Jak poprawić jakość snu?

Współczesne mamuty

Weźmy dla przykładu kogoś, kto właśnie ugrzązł w korku ulicznym i spóźnia się do pracy. Nasze ciało reaguje tak, jakby się właśnie miało zmierzyć z wielkim mamutem w dżungli! Różnica między pierwotnym i współczesnym człowiekiem polega na tym, że ten drugi często nie może uciec. Reakcja "walcz lub uciekaj" nie zostaje zrealizowana, a nagromadzony stres pozostaje w ciele.

Jakie są objawy nadmiaru stresu?

Objawy dużej ilości stresu to większa ilość tkanki w okolicach brzucha, mniejszy popęd seksualny, niższy poziom energii, trudności z koncentracją i pamięcią. Ludzie często mylą te objawy ze skutkami starzenia.

Ciała współczesnych ludzi są bardzo zbliżone do ciał paleolitycznych przodków. Aby zdobyć posiłek, który dostarczał energii, trzeba było mieć krzepę, a ci, którym się to nie udawało, nie przeżywali. Oznacza to, że geny wynagradzają wysiłkiem. Dzięki ćwiczeniom stan zdrowia się polepsza, a przemiana materii staje się wydajniejsza. Uczyńmy więc ulubioną formę aktywności fizycznej integralną częścią każdego dnia.

Czytaj także: Sport do walki ze stresem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA