Często można też spotkać nazwy:
- zespół jelita nadpobudliwego
- zespół jelita nadwrażliwego
- zespół spastycznego jelita
- okrężnica spastyczna
- IBS (od angielskiego Irritable Bowel Syndrom)
Dane epidemiologiczne wskazują, że właśnie to zaburzenie jest drugim po przeziębieniach powodem absencji w pracy.
Objawy to przede wszystkim
- biegunki,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- nadmierne wydzielanie gazów w przewodzie pokarmowym i związane z nimi wiatry,
- nagła potrzeba oddania stolca.
Chorzy często skarżą się też na zgagę, przelewanie się pokarmu w żołądku, itp. Zakres dolegliwości jest szeroki i bardzo różnorodny. W przebiegu choroby dochodzi też do paradoksów takich jak zaparcia przy zwiększonej aktywności jelit oraz biegunka przy zmniejszonej ich aktywności.
Zobacz też: Czy wiesz jak pozbyć się zgagi?
Przyczyny tej dolegliwości nie są znane. Wiadomo jednak, że nawet u 90% pacjentów można stwierdzić takie problemy jak zaburzenia osobowości, niepokój, depresja – a zatem zaburzenia, które wiążą się ze stresem. Wielu pacjentów uskarża się też na nasilenie objawów w sytuacji nagłego silnego pobudzenia – w sytuacji stresowej.
Zobacz też: Jak pokonać stres?
Obecnie nie ma jasno określonego sposobu postępowania, który mógłby przynieść trwałą ulgę. W leczeniu tylko pomocniczo aplikuje się środki farmakologiczne, częściej zaś stosuje się odpowiednią dietę. Większość pacjentów otrzymuje zalecenie unikania stresów – niestety tylko nieliczni trafiają do psychologa, aby podnieść swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!