Stres a zespół jelita drażliwego

Stres a zespół jelita drażliwego
Choroba ta nie jest groźna dla życia i zdrowia, ma jednak poważny wpływ na sytuację towarzyską chorego, jest też dużym utrudnieniem dla funkcjonowania w pracy. Jakie są objawy zespołu drażliwego jelita? Czy można uniknąć tej choroby pozbywając się nadmiernego stresu?
/ 17.03.2009 12:02
Stres a zespół jelita drażliwego

Często można też spotkać nazwy:

  • zespół jelita nadpobudliwego
  • zespół jelita nadwrażliwego
  • zespół spastycznego jelita
  • okrężnica spastyczna
  • IBS (od angielskiego Irritable Bowel Syndrom)

Dane epidemiologiczne wskazują, że właśnie to zaburzenie jest drugim po przeziębieniach powodem absencji w pracy.

Objawy to przede wszystkim

Chorzy często skarżą się też na zgagę, przelewanie się pokarmu w żołądku, itp. Zakres dolegliwości jest szeroki i bardzo różnorodny. W przebiegu choroby dochodzi też do paradoksów takich jak zaparcia przy zwiększonej aktywności jelit oraz biegunka przy zmniejszonej ich aktywności.

Zobacz też: Czy wiesz jak pozbyć się zgagi?

Przyczyny tej dolegliwości nie są znane. Wiadomo jednak, że nawet u 90% pacjentów można stwierdzić takie problemy jak zaburzenia osobowości, niepokój, depresja – a zatem zaburzenia, które wiążą się ze stresem. Wielu pacjentów uskarża się też na nasilenie objawów w sytuacji nagłego silnego pobudzenia – w sytuacji stresowej.

Zobacz też: Jak pokonać stres?

Obecnie nie ma jasno określonego sposobu postępowania, który mógłby przynieść trwałą ulgę. W leczeniu tylko pomocniczo aplikuje się środki farmakologiczne, częściej zaś stosuje się odpowiednią dietę. Większość pacjentów otrzymuje zalecenie unikania stresów – niestety tylko nieliczni trafiają do psychologa, aby podnieść swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA