Jak rozpoznać depresję? Objawy depresji

smutek, depresja, emocje fot. Adobe Stock
Aby można było mówić o depresji, jej symptomy muszą utrzymywać się przynajmniej 2 tygodnie. Jak je rozpoznać?
Marta Słupska / 21.02.2019 12:21
smutek, depresja, emocje fot. Adobe Stock

Szacuje się, że około milion osób w Polsce cierpi na depresję. Według WHO choroba ta stanowi obecnie czwarty największy problem zdrowotny na świecie.

Niestety, jej objawy łatwo przeoczyć lub zignorować. Jak zatem rozpoznać depresję?

Czym jest depresja?

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Polega na przewlekłych zaburzeniach nastroju i dwa razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Często mówi się, że osoby cierpiące na depresję powinny „wziąć się w garść” i zmienić system myślenia – to bardzo krzywdzący osąd, ponieważ choroba ta nie zależy od siły charakteru, widzimisię czy decyzji chorego. Depresja nie znika na zawołanie i powinna być leczona. Aby to było możliwe, konieczna jest jednak jej właściwa diagnostyka.

Obniżenie nastroju to nie depresja, ale może do niej prowadzić. Jak je od siebie odróżnić?

Jakie są objawy depresji?

Wbrew powszechnej opinii zwykłe przygnębienie czy spadek nastroju nie świadczą o tej chorobie – to emocje, których doświadczamy wielokrotnie w ciągu życia. Szczególnie, jeśli spowodowały je jakieś wyjątkowe sytuacje, np. śmierć bliskiej osoby, zawód miłosny czy niepowodzenia w pracy.

Obniżenie nastroju jest jednym z ważniejszych objawów depresji, jednak sam w sobie nie stanowi o niej. Aby rozpoznać zaburzenie depresyjne, muszą występować również inne symptomy takie jak: utrata zainteresowań, czyli tzw. anhedonia, zmniejszenie energii czy rezygnacja z dotychczasowych aktywności. Bardzo często występują też problemy ze snem, utrata wagi, trudności z koncentracją, a także pesymistyczne myślenie, niska samoocena i poczucie winy.
Bardzo ważnym objawem są też myśli i próby samobójcze, oraz inne zachowania autodestrukcyjne. Depresja jest poważną chorobą, którą należy leczyć tak jak nadciśnienie czy cukrzycę, natomiast obniżony nastrój może samoistnie minąć, w zależności od jego przyczyn
– wyjaśnia nam Wioletta Karłowicz-Dul – psychoterapeuta, seksuolog z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).

Aby można było mówić o depresji, stanom obniżenia nastroju muszą towarzyszyć przez ponad dwa tygodnie także inne symptomy, m.in. spadek energii, niska samoocena czy brak odczuwania radości.

Jakie są więc objawy depresji? Oto one:

  • obniżony nastrój,
  • brak poczucia sensu,
  • trudności z koncentracją,
  • bezsenność,
  • anhedonia,
  • poczucie winy, męczliwość,
  • zaburzenia apetytu,
  • kłopoty z podejmowaniem decyzji,
  • niska samoocena,
  • negatywne myślenie,
  • myśli o śmierci i samobójstwie,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • bóle i zawroty głowy.

Negatywne myśli przy depresji są zazwyczaj wyolbrzymione i irracjonalne. Zdarza się, że chorzy mają omamy i urojenia (halucynacje wzrokowe, słuchowe, smakowe, węchowe i dotykowe), napady płaczu, są drażliwi i impulsywni, a także popadają w uzależnienia.  

Wymienione objawy mogą mieć różne nasilenie. Jeśli towarzyszą nam dłużej niż dwa tygodnie, udajmy się do psychologa, psychiatry lub lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz też:
Na czym polega leczenie depresji?
„Uzależniają”, „powodują senność”, „są niebezpieczne dla zdrowia”? Obalamy mity na temat leków przeciwdepresyjnych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA