Jak stać się szczęśliwszym?

Recepta na dobry wygląd to coś więcej niż sam ubiór!
Pozytywne myślenie to połowa sukcesu, jak twierdzą poradniki. Czy naprawdę jesteśmy w stanie kontrolować swój poziom szczęścia? Jakie są na to sposoby?
/ 29.11.2010 10:32
Recepta na dobry wygląd to coś więcej niż sam ubiór!

Poćwiczmy energię

Udowodniono naukowo, że wszystko we wszechświecie, włącznie z Tobą, składa się z energii. Wszystko, co mówisz, robisz lub myślisz, wszystko wokół Ciebie albo rozszerza Twoją energię, albo ją zmniejsza.

Kiedy Twoja energia rozszerza się, odczuwasz większe szczęście; kiedy Twoja energia kurczy się, jesteś mniej szczęśliwy.

Możesz to poczuć na własnej skórze, wykonując następujące proste ćwiczenie: usiądź prosto, odciągnij ramiona do tyłu, otwórz je szeroko, weź głęboki oddech i uśmiechnij się. Zamknij oczy i skup się na tym, jak się czujesz. Prawdopodobnie możesz opisać swoje uczucia w następujący sposób:

  • Wolny
  • Otwarty
  • Radosny

Uczucie lekkości i przestrzeni — to jest właśnie rozszerzanie się.

 Pomyśl teraz o kimś, kogo kochasz, podziwiasz i z kim lubisz przebywać. Jak czuje się Twoje ciało, gdy myślisz o tej osobie?

Polecamy: Dlaczego tłumimy uczucia?

Rozszerzanie

Prawdopodobnie znowu doświadczysz uczucia otwarcia, lekkości, rozszerzania. Ilekroć jesteś szczęśliwy, doświadczasz rozszerzania. Naukowcy potrafią określić Twój poziom szczęścia, przyglądając się rozszerzaniu w funkcjonowaniu Twojego organizmu. Gdybyś był podłączony do różnych instrumentów medycznych w chwilach szczęścia, to mógłbyś zauważyć zwiększony pobór tlenu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, rozluźnienie mięśni, równy rytm bicia serca i zwiększoną integrację funkcjonowania Twojego mózgu — wszystko są to oznaki rozszerzenia Twojej energii.

Kurczenie się

Teraz skul ramiona, zwiń dłonie w pięści, zrób kilka krótkich, płytkich wdechów i zmarszcz czoło. Jak się czujesz?

  •  Zaniepokojony
  • Napięty
  • Pobudzony

Uczucie ciężaru — to kurczenie się.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Podążaj w stronę szczęścia

Pomyśl o kimś, kogo się boisz albo na kogo jesteś zły. Co czujesz? Ten sam rodzaj ciężkiej, skurczonej energii. To nasze podstawowe uczucie nieszczęścia. Wszystkie nasze negatywne emocje — gniew, lęk, smutek, zazdrość — kurczą nas i dosłownie utrudniają przepływ naszej życiowej energii. Pod ich wpływem napinamy mięśnie, zaczynamy płytko oddychać, nasze krążenie krwi pogarsza się. Gdyby w tym stanie podłączyć nas do urządzeń medycznych, wskazałyby one wzrost hormonów stresu. To upośledza nasz system immunologiczny i zwiększa ryzyko infekcji i chorób.

Ludzie ze Szczęśliwej 100 wybierają myśli, uczucia i zachowania, które ich rozszerzają — nie te, które ich kurczą. Podniesienie swojego domyślnego poziomu szczęścia polega na wykształceniu nawyków, które rozszerzają Twoją energię. Oto, co sprawia, że nasza energia rozszerza się lub kurczy.

Rozszerzanie to nasza autostrada do szczęścia. Możesz wykorzystać ten życiowy drogowskaz, by przekonać się, czy podążasz w stronę szczęścia, sprawdzając, na ile rozszerzony lub skurczony się czujesz w ciągu dnia.

Fragment pochodzi z książki „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” Marcii Shimoff i Carol Kline (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA