Jakie są fazy reakcji stresowej?

Anoreksja powstaje, bo kontrola nad własnym ciałem pozwala nastolatkowi zapanować nad chaosem swojego życia /fot. Fotolia fot. Fotolia
Reakcja stresowa zwykle przebiega poprzez trzy stadia. Zobacz, jak przebiegają poszczególne fazy reakcji na stres, zarówno nagły, jak i długotrwały.
/ 17.03.2009 12:01
Anoreksja powstaje, bo kontrola nad własnym ciałem pozwala nastolatkowi zapanować nad chaosem swojego życia /fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak przebiega reakcja stresowa?

Reakcja stresowa zwykle przebiega poprzez trzy stadia:

  • Stadium alarmowe: do organizmu dociera informacja o problemie, następuje mobilizacja sił. W tym stadium występują dwie fazy:
    – faza szoku: pojawiają się problemy związane z działaniem stresora,
    – faza przeciwdziałania szokowi: pojawiają się typowe objawy stresu, następuje mobilizacja sił, podejmowane są próby radzenia sobie z problemem.

  • Stadium odporności: szok związany z wystąpieniem problemu ustąpił, psychika i organizm zaczynają dobrze znosić działanie stresora, stają się jednak mniej odporne na inne, mniejsze zagrożenia, które wcześniej nie były zauważane.

  • Stadium wyczerpania: pojawia się, gdy nie potrafimy poradzić sobie z problemem, stres oddziałuje na nas zbyt silnie lub zbyt długo. W tym stadium pojawiają się także wszystkie negatywne dla zdrowia efekty stresu, jak rozregulowanie funkcji fizjologicznych (np. biegunka czy bezsenność), rozwój chorób związanych ze stresem i inne.

Czytaj też: Czy stres ma związek z ryzykiem chorób?

Stres nagły i długotrwały

Warto pamiętać, że w przypadku stresu działającego nieustannie (np. spowodowanego czynnikami fizycznymi jak nadmierny ciągły hałas lub charakterem pracy budzącej nieustanne napięcie – np. w pracy maklera) ostatnie stadium stresu staje się stanem chronicznym, czyli takim, w którym trwamy nieustannie, czasami wiele lat.

Stres gwałtowny, o wyjątkowo silnym natężeniu, może natomiast spowodować, że drugie stadium nie nastąpi lub przebiegnie niezauważalnie. Dzieje się tak w przypadku bardzo traumatycznych przeżyć jak nagła śmierć osoby z najbliższej rodziny, katastrofa, klęska żywiołowa, w której w kilka chwil tracimy dorobek całego życia, itp. Zdarzenia takie mogą też powodować przedłużenie się fazy szoku.

Polecamy: Bezsenność – jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA