Jakie są metody leczenia bezsenności?

Jakie są metody leczenia bezsenności?
Cierpisz na bezsenność? Pamiętaj, że bezsenność utrzymująca się powyżej trzech tygodni wymaga leczenia farmakologicznego połączonego z psychoterapią. Okresowe jej epizody zwykle możliwe są do wyeliminowania przy zastosowaniu kilku prostych zasad określanych mianem higieny snu.
/ 23.07.2010 17:43
Jakie są metody leczenia bezsenności?

Higiena snu

Opracowanych zostało kilka zasad, które poprawiają jakość snu oraz wspomagają leczenie krótkotrwałej bezsenności przez wypracowanie prawidłowego wzorca snu.

Należą do nich między innymi:

  • kładzenie się do łóżka jedynie w chwilach senności;
  • wykorzystywanie łóżka jedynie do spania (ewentualnie aktywności seksualnej);
  • unikanie usypiania „na siłę”;
  • wstawanie o stałej porze, niezależnie od ilości przespanych godzin;
  • dbanie, by pomieszczenie przeznaczone do snu było przewietrzone i zaciemnione;
  • wykonywanie aktywności fizycznej popołudniem, nie tuż przed snem;
  • unikanie kawy, alkoholu, papierosów;
  • unikanie „dosypiania” w dzień.

Farmakoterapia w leczeniu bezsenności

Leczenie klinicznej bezsenności (trwającej dłużej niż trzy tygodnie) często wymaga farmakoterapii, jednak ze względu na to, że stosowane leki łatwo prowadzić mogą do uzależnienia, konieczna jest szczególna ostrożność i kontrola lekarza. Niewłaściwe metody i leczenie się „na własną rękę” mogą w krótkim czasie poskutkować zaostrzeniem dolegliwości.

Polecamy: Jak poprawić jakość snu?

W leczeniu bezsenności wykorzystywane są leki z grupy agonistów receptora benzodiazepinowego oraz leki przeciwdepresyjne. Ich dobór zależy od rodzaju bezsenności, czyli tego czy osoba ma trudności z zaśnięciem, często się budzi czy też niewystarczającej długości jej snu.

Do skutków ubocznych stosowania leków zaliczyć można zawroty głowy, nadmierną senność w ciągu dnia, zmniejszenie aktywności oraz obniżenie sprawności intelektualnej – osłabienie pamięci i koncentracji uwagi. Osobną kwestię stanowi wysokie ryzyko uzależnienia.

Psychoterapia w leczeniu bezsenności

Najlepsze efekty przynosi terapia behawioralno-poznawcza.

Wiele osób cierpiących na bezsenność zgłasza skargi dotyczące uczucia niepokoju i napięcia fizycznego pojawiającego się w momencie położenia się do łóżka. Wcześniejsze doświadczenia niemożności zaśnięcia powodują trudności w odprężeniu. Często, przed snem, myśli krążą wokół wydarzeń i problemów minionego dnia, a zamiast wyciszenia, następuje samoocena własnego postępowania i planowanie. W trakcie psychoterapii osoby cierpiące na bezsenność uczone są sposobów radzenia sobie z napięciem przez kontrolę natrętnych myśli oraz frustracji i gonitwy myśli pojawiających się przed snem oraz wprowadzania się w stan relaksacji.

Warto wiedzieć: Po co człowiekowi sen?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA