Jakie są objawy nerwicy?

Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia
Niektóre objawy nerwicy są nieuświadomione i trudno je rozpoznać. Jakie są dokładnie objawy nerwicy? Co wywołuje nerwicę i jak ją zdiagnozować? Jak leczyć nerwicę?
/ 23.07.2010 14:04
Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia

Nieuświadomione objawy nerwicy

Próbując dociec istoty zaburzeń nerwicowych, natrafiamy na ogromnie złożoną strukturę niezwykle uwikłanych elementów życia psychicznego.

Nie wszystkie z nich są uświadomione. Wręcz przeciwnie – osoba cierpiąca na nerwicę, często nie ma pojęcia o tym, jak bardzo złożoną podstawę mają objawy, których doświadcza. Czym jest to jakże tajemnicze i skomplikowane zaburzenie? W czym się objawia i jak powstaje?

O zaburzeniach nerwicowych możemy mówić, że najczęściej mają podłoże środowiskowe. Nie pojawiają się znikąd i nagle. Ogólnie ujmując są reakcjami na sytuacje trudne. Owe sytuacje nerwicorodne to takie, w których dotychczasowe sposoby radzenia sobie z trudnościami okazały się nieskuteczne.

Polecamy: Pierwsza wizyta u psychiatry - kilka praktycznych porad

Co wywołuje nerwicę?

Do sytuacji nerwicorodnych możemy zaliczyć sytuacje:

  • traumatyczne (silny, jednorazowy uraz na skutek jednego nagłego bodźca, np.: pożar, wypadek samochodowy, pogryzienie przez psa, pozostawienie w szpitalu, kary fizyczne)
  • subtraumatyczne (nie wywołujące natychmiastowego zaburzenia; polegające na rozległym w czasie kumulowaniu się negatywnych doświadczeń emocjonalnych – na ogół w traumatyzującej atmosferze rodzinnej).

Objawy nerwicy

Objawy dotykają różnych sfer funkcjonowania człowieka. W obszarze somatycznym często występujące symptomy nerwicy to: porażenia narządów ruchu lub pewnych ich części, brak czucia (anestezja, analgezja) pewnych obszarów skóry, zaburzenia wzroku, słuchu lub nadmierna wrażliwość na bodźce, trudności z oddychaniem, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, napięciowy ból głowy, ból żołądka, serca, kręgosłupa, zawroty głowy, drżenie kończyn, kołatanie serca, nagłe uderzenie gorąca, zespoły objawów charakterystyczne dla niektórych chorób fizjologicznych (np.: ciąża urojona, zaburzenia równowagi, napady drgawkowe przypominające padaczkę), zaburzenia seksualne (np.: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk).

W sferze objawów funkcji poznawczych spotykamy: natręctwa myślenia i zachowania (w nerwicy obsesyjno-kompulsyjnej) oraz trudności w koncentracji uwagi. W zakresie emocji nerwica objawia się licznymi fobiami (np.: agorafobia), występowaniem lęku uogólnionego, napadów paniki, brakiem motywacji, pobudzeniem, przygnębieniem lub zanikiem odczuwania jakiejkolwiek przyjemności (czyli anhedonia).

Istotne jest to, że powyższe objawy nie mają podłoża organicznego. Ich źródła tkwią w świecie wewnętrznych przeżyć osoby chorej.

Jak postawić diagnozę?

Diagnozę rozpoczyna się na ogół od badań lekarskich. Pacjent, u którego wykluczono ewentualne schorzenia somatyczne, kierowany jest do psychologa i podejmuje jedyną drogę ku wyzdrowieniu – psychoterapię.

Polecamy: Kiedy depresja prowadzi do samobójstwa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: lęki, nerwica

Redakcja poleca

REKLAMA