Rozwój zawodowy – pierwszy stopień do coachingu
Grono osób decydujących się na współpracę z trenerem, kieruje się rozwojem swojej kariery zawodowej. Przełomowym momentem jest chwila, gdy pojawia się myśl „w tej firmie już niczego nie osiągnę!”. Razem z nią przychodzi szereg pytań oraz sprzecznych emocji. Przypadków dokonywania takiego zawodowego rachunku sumienia jest kilka:
- ten przypadek jest najmniej komfortowy – gdy szef daje nam do zrozumienia, że nasza wydajność spada. Powoli stajemy się w firmie najsłabszym ogniwem, które lada chwila zostanie wyeliminowane.
- Sami dochodzimy do wniosku, że ta praca już nas nie satysfakcjonuje. Straciliśmy motywację do dalszego rozwoju. Nie mamy jednak odwagi podjąć żadnej radykalnej decyzji, bo wisi nad nami niespłacony kredyt.
- Zauważamy, że od jakiegoś czasu nic nam nie wychodzi. Porażki występują u nas nie tylko w sferze zawodowej. Z czasem zaczynamy przypuszczać, że problem leży gdzieś w motywacji.
- Poszukujemy sposobu na stanie się bardziej wydajnym pracownikiem. Decyzja ta nie jest jednak wymuszana przez żadne naciski z zewnątrz.
Zobacz też: Kim jest coach?
Z trenerem na szczyt
Coachowie znają najbardziej efektywne sposoby na osiągnięcie awansu, pięcie się na dalsze szczeble kariery, na wzrost rozpoznawalności firmy i jej rozwój. Motywacja, komunikacja i przywództwo to dla nich nie tylko teoria. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na fachowe doradztwo zawodowe. Kiedy jeszcze warto sięgnąć po pomoc coacha?
- Gdy chcemy wyznaczyć sobie cele, adekwatne do naszych oczekiwań i możliwości. Dobry cel to taki, który jest osiągalny i satysfakcjonujący. Coach może pomóc odkryć to, co do tej pory trudno było nam określić lub uchwycić. Może również otworzyć nas na odrzucenie dotychczasowych działań bądź planów, jeśli są one sprzeczne z naszymi zasadami, preferencjami, czy możliwościami.
- Po poradę trenera możemy również się udać, gdy chcemy szybciej osiągnąć dany cel. Kto nie chciałby skrócić drogi w zrealizowaniu zamierzeń czy zmniejszyć stresu?
- Nieco bardziej przyziemną, ale niezwykle powszechną motywacją do współpracy z coachem jest motywacja finansowa. I choć trener nie jest specjalistą od planowania budżetu, może pomóc w nakreśleniu odpowiedniej strategii lub ścieżki rozwoju kariery.
- Życie na wysokich obrotach wymaga od nas szybkich i skutecznych decyzji. Często stajemy przed niejednym trudnym wyzwaniem. Coach może nauczyć nas szybkiej analizy stanu rzeczy, oceny sytuacji, a w konsekwencji podejmowania najlepszych dla nas decyzji, nawet w niesprzyjających okolicznościach.
- Od coachów wymaga się również pomocy w wypracowaniu przymiotów przywódczych. Mogą nam pomóc rozwinąć nasze umiejętności menedżerskie czy zwiększyć przedsiębiorczość. Okazuje się, że z cechami dobrego przedsiębiorcy, menadżera czy dyrektora nie trzeba się rodzić! Można je zwyczajnie wypracować.
Zobacz też: Mam dość pracy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!