Istota terapii
Pod pojęciem terapii poznawczo-behawioralnej rozumiemy wiele odmian pracy terapeutycznej. Należą do nich między innymi terapia racjonalno-emotywna oraz terapia poznawcza. Podstawowym założeniem teoretycznym jest istnienie związku między myślami, a uczuciami i zachowaniami. Jest to najczęściej terapia krótko terminowana, a więc terapia ograniczona w czasie (około 16 spotkań) i prowadzona w dyrektywny sposób (terapeuta udziela instrukcji działania). Jej celem nie jest uzyskanie wglądu, lecz zmiana sposobów myślenia i zachowania tak, by poprawić funkcjonowanie osoby. Bardzo ważnym elementem jest właściwa współpraca terapeuty i klienta.
Zgodnie z zasadami terapii poznawczo-behawioralnej, źródło zaburzeń oraz nieprzystosowawczych zachowań stanowią niewłaściwe sposoby interpretacji zdarzeń i nabyte wzorce postępowania. Jej celem jest zatem zmiana pewnych schematów myślowych oraz nabycie praktycznych umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Polecamy: Co to jest amnezja dysocjacyjna?
Techniki terapii
Wśród technik behawioralnych wykorzystywanych w toku terapii znajduje się między innymi modelowanie. Polega ono na nauce nowych zachowań (zamiast nieprzystosowawczych) dzięki obserwacji zachowania innych osób – tzw. modeli.
Kluczowy element tego rodzaju terapii stanowią „zadania domowe”, wykonywane samodzielnie, w przerwach między sesjami terapeutycznymi. Ćwiczenia te, utrwalać mają nabywane w toku terapii umiejętności. Zapamiętywanie i uczenie się jest wspomagane przez prowadzenie notatek podczas sesji terapeutycznych oraz prowadzenie dziennika, w którym spisywane są wyniki i przebieg ćwiczeń (zadań domowych).
Terapia grupowa
Grupowa terapia poznawczo-behawioralna wykorzystuje przede wszystkim techniki bazujące na teorii społecznego uczenia się oraz techniki behawioralne służące zmianie zachowania.
Polecamy: Zaburzenia konwersyjne - co to takiego?
Do jej odmian należy trening zachowań społecznych przeznaczony dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, terapia stosowana w sytuacjach kryzysowych oraz terapia skoncentrowana na rozwiązanie konkretnych problemów (np. małżeńskich, wychowawczych). Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na obserwowalnych zachowaniach, ich rozpoznawaniu i ocenie. Ukierunkowana jest na nabycie umiejętności samodzielnego monitorowania i modyfikowania wzorców wzmocnień.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!