Niepłodność - co to znaczy „radzić sobie ze stresem”?

Jeśli masz problem z niepłodnością, którą leczysz, jest więcej niż prawdopodobne, że ta sytuacja okaże się dla Ciebie mocno stresująca
Jeśli masz problem z niepłodnością, którą leczysz, jest więcej niż prawdopodobne, że ta sytuacja okaże się dla Ciebie mocno stresująca. Czy można sobie skutecznie poradzić z takim stresem? Co robić, by poczuć się lepiej?
/ 18.02.2011 12:46
Jeśli masz problem z niepłodnością, którą leczysz, jest więcej niż prawdopodobne, że ta sytuacja okaże się dla Ciebie mocno stresująca

Przystosuj się!

Radzenie sobie jest aktywną, przystosowawczą odpowiedzią na odebrane zagrożenie, którym w tym wypadku jest bezdzietność. Zarówno niepłodność, jak i leczenie mogą stanowić zagrożenie dla Twojego ciała, celów życiowych, marzeń o przyszłości, przekonań i oczekiwań, równowagi emocjonalnej i związku z partnerem.

Doświadczenie niepłodności i poddawanie się kolejnym badaniom i procedurom najprawdopodobniej osłabi Cię.

Zobacz też: Joga na stres

Co robić?

Aby przezwyciężyć stres i zmniejszyć zagrożenie, zareagujesz pewnie na różne sposoby:

  • Możesz zareagować, stosując podejście poznawcze, uzbrajając się we właściwą wiedzę na temat diagnozy niepłodności i jej leczenia lub ustalając kolejne cele w cyklu leczenia.
  • Możesz zareagować emocjonalnie przez zminimalizowanie powagi sytuacji lub znalezienie ujścia swojej frustracji i wyrażenie swoich uczuć.
  • Możesz zareagować behawioralnie, czyli aktywnie wpływając na swoje zachowanie przez zastosowanie technik relaksacyjnych oraz technik opanowywania bólu lub aktywnie poszukując innych opcji rodzicielskich w czasie leczenia. Możesz też zareagować, broniąc się przed uczuciami oraz bólem leczenia i niepłodności poprzez pogrążenie się w pracy lub ograniczenie kontaktów towarzyskich i ulubionych zajęć.

Twoja reakcja zależeć będzie od tego, na ile poważne jest według Ciebie zagrożenie oraz na ile potrafisz sobie z nim radzić. Im większe zagrożenie, tym mocniej Twój instynkt będzie dążył do jego zredukowania.

Zobacz też: Rodzaje stresu

Fragment pochodzi z książki „Niepłodność. Szkoła przetrwania” autorstwa Judith C. Daniluk (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA