Picie kawy w ciąży. Czy kofeina powoduje nadpobudliwość u dziecka?

picie kawy w ciąży fot. Adobe Stock
Chociaż lekarze zalecają jedynie ograniczenie kofeiny w czasie ciąży, to jednak kolejne badanie sugeruje, że w tym okresie kobiety nie powinny pić kawy. Zbadano odległy wpływ spożywania kofeiny w ciąży na zachowanie i mózgi kilkuletnich dzieci, a wyniki okazały się niepokojące.
/ 10.02.2021 16:01
picie kawy w ciąży fot. Adobe Stock

Chociaż picie kawy w umiarkowanych ilościach jest uznawane w wielu przypadkach za korzystne dla zdrowia, badania wskazują, że w ciąży lepiej zrezygnować z tej używki. Kofeina z łatwością przenika barierę łożyskową, a płód nie ma enzymu, który mógłby rozkładać kofeinę po przejściu przez łożysko. Dlatego jego komórki są narażone na całe spektrum działania kofeiny.

Dotychczasowe badania w tym zakresie nie są pocieszające. Sugerowały, że picie kawy w ciąży podnosi ryzyko poważnych powikłań, nawet takich jak poronienia, białaczki u dziecka, otyłości czy niskiej masy urodzeniowej. Najnowsze badanie naukowców z University of Rochester Medical Center (URMC) zwróciło uwagę na długoterminowe skutki.

Picie kawy w ciąży wpływa na późniejsze zachowanie dzieci

Analiza struktury mózgów i ważnych szlaków neurologicznych u ponad 9 tys. dzieci w wieku 9-10 lat pokazała, że jeśli dzieci były narażone w życiu płodowym na kofeinę, to miały niepokojące zmiany w strukturze mózgu. Zdaniem autorów przekłada się to na problemy z zachowaniem, takie jak nadpobudliwość i trudności w koncentracji.

Są to niewielkie efekty i nie powodują strasznych schorzeń psychiatrycznych, ale powodują minimalne, ale zauważalne problemy behawioralne, które powinny skłonić nas do rozważenia długoterminowych skutków spożycia kofeiny podczas ciąży. Przypuszczam, że wynikiem tego badania będzie zalecenie, że jakakolwiek kofeina w czasie ciąży prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem
– powiedział dr John Foxe z University of Rochester, kierownik badania.

Pocieszająca wiadomość jest taka, że autorzy nie zauważyli związku picia kawy w ciąży z poważnymi chorobami czy zaburzeniami psychicznymi.

Z uwagi na to, że istnieje jednak niewiele badań na temat długoterminowego wpływu picia kawy na zdrowie dziecka, aktualnie zaleca się jej ograniczenie w czasie ciąży i podczas planowania ciąży.

Wpływ kofeiny na zdrowie

Kofeina jest substancją psychoaktywną działającą pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Jej picie w umiarkowanych ilościach (ok. 3-4 filiżanki dziennie) może mieć korzystny wpływ na zdrowie: poprawia nastrój i koncentrację, zmniejsza senność, wspomaga pamięć i może zapobiegać chorobie Alzheimera i demencji. Działa korzystnie również na układ krążenia.

Kawa ma jednak również właściwości anksjogenne, co sprawia, że po jej wypiciu możemy odczuwać lęk i niepokój, a także diuretyczne, przez co częściej odwiedzamy toaletę.

Oprócz kobiet ciężarnych kawy powinny unikać osoby nadwrażliwe na kofeinę oraz przyjmujący na stałe leki, ponieważ substancja ta może wchodzić z nimi w interakcje. Kofeina zwiększa produkcję soków żołądkowych, przez co powinny jej unikać również osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Indywidualną dawkę kofeiny, która nie powinna szkodzić, najlepiej ustalić z lekarzem.

Źródło:
Z. P.Christensen, E. G.Freedman, J. J.Foxe, Caffeine exposure in utero is associated with structural brain alterations and deleterious neurocognitive outcomes in 9–10 year old children, Neuropharmacology, https://doi.org/10.1016/j.neuropharm.2021.108479, [dostęp:] 10.02.2021,
Brain changed by caffeine in utero, study finds, materiały prasowe University of Rochester Medical Center, www.urmc.rochester.edu/news/story/brain-changed-by-caffeine-in-utero-study-finds, [dostęp:] 10.02.2021,
Kobiety w ciąży i planujące dziecko powinny zrezygnować z kofeiny, Nauka w Polsce, scienceinpoland.pap.pl.

Więcej na temat zdrowia w ciąży:
Czego nie jeść w ciąży - 10 zakazanych produktów
Jacuzzi w ciąży, sauna w ciąży - czy trzeba z nich zrezygnować
Kiedy zaczyna się tyć w ciąży i ile powinnaś przytyć w danym tygodniu
Palenie w ciąży - jak rzucić? Skutki palenia w ciąży dla dziecka
Stres w ciąży – jak wpływa na mamę i dziecko
Aktywność fizyczna kobiety a przebieg ciąży i porodu
Co powinna robić kobieta w ciąży, aby dziecko rozwijało się zdrowo?
Basen w ciąży, termy w ciąży - co musisz wiedzieć, zanim się wybierzesz
Grzyby w ciąży: czy można je jeść?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA