Nie jest to twoja wina, że się stresujesz czy zamartwiasz, ale warto spróbować zminimalizować stres w ciąży. Unikaj jednak długotrwałego stresu - może powodować bóle głowy, skurcze, bezsenność. Mogą pomóc ci niefarmakologiczne środki zaradcze (np. relaksacje) lub psycholog.
Stres w ciąży i jego objawy
Stres w ciąży rządzi się innymi prawami: dotyczy samego stanu bycia w ciąży, także dochodzą czynniki zewnętrzne, takie jak: jak powiedzieć rodzinie o ciąży, pracodawcy czy poradzić sobie finansowo. Jest to wpisane w 9-miesięczny okres ciąży i warto minimalizować jego natężenie.
Objawami nadmiernego stresu w ciąży są:
- bóle głowy,
- przyspieszone tętno,
- wzmożona potliwość,
- biegunka,
- nasilone mdłości,
- bóle mięśni,
- kłucie w klatce piersiowej,
- podwyższona temperatura,
- problemy z zasypianiem.
Stres jako stan psychiczny związany jest ze specyficzną odpowiedzią biologiczną ze strony ciała. Każda z nas może doświadczać go w innej postaci oraz natężeniu. Ocenie zjawiska nie sprzyjają procesy, zachodzące w naszym organizmie. Zarówno w obszarze morfologicznym – przemieszczanie, wzrost i zmiany pojemności naszych organów wewnętrznych, jak i w sferze zmian hormonalnych. Jednak reakcja organizmu jest podobna: następuje wyrzut hormonów stresu - kortyzolu i adrenaliny, spłyca się twój oddech, serce zaczyna bić szybciej i podnosi się ciśnienie krwi. Zmysły wyostrzają się, a organizm przygotowuje się do walki bądź ucieczki - powiedziała Joanna Pińciurek, psychoterapeutka Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.
Poziom stresu wzrasta wraz z rozwojem ciąży. Kolejne badania, jakiekolwiek odchylenia od normy powodują, że przyszła mama stresuje się, cierpi na bezsenność, dokuczają jej zaparcia w ciąży czy biegunka. Stres nie jest sprzymierzeńcem, z wyłączeniem momentu porodu: adrenalina jest konieczna do tego, by maluch przyszedł na świat siłami natury.
Skutki stresu w ciąży
Liczne badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach, potwierdzają, że stres może negatywnie wpłynąć na potomstwo. W zależności od tego, czy był on o charakterze traumatycznego nagłego wydarzenia, czy też trwał długo i nieprzerwanie, jego wpływ może być jednak różny.
Jeśli przyszła mama nadmiernie się stresuje, to może przyczynić się to do:
- przedwczesnego porodu,
- niskiej masy urodzeniowej,
- niskiego wyniku w skali Apgar,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- rozwoju astmy.
Wykazano, że stres doświadczany przez matki w czasie ciąży może wpłynąć zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne dziecka i powodować:
- opóźniony rozwój,
- trudności w zapamiętywaniu,
- trudności w zawieraniu przyjaźni,
- dziwny sposób mówienia,
- predyspozycje do schizofrenii czy ADHD.
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży
Najbardziej znane i skuteczne sposoby radzenia sobie oraz unikania stresu to:
- sport – nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej w tym czasie, a jeśli jest ci obca, to warto spróbować, rytmiczne kołysanie dziecka pozytywnie wpływa na jego dobrostan,
- medytacja oraz relaksacja – poszukaj warsztatów lub osób, które oferują pomoc np. poprzez serwisy streamnigowe,
- muzykoterapia – słuchaj muzyki, która wprawia cię w dobry nastrój,
- wsparcie psychologa oraz grupy wsparcia dla przyszłych mam mogą okazać się pomocne w walce ze stresem w ciąży.
Jeżeli u kobiety w trakcie lub po ciąży pojawiły się objawy depresyjne czy też zaburzenia lękowe, prawdopodobnie wskazane jest spotkanie się z terapeutą lub psychologiem.
Artykuł pierwotnie opublikowany 26.02.2019.
Zobacz też:
3 niezawodne sposoby radzenia sobie ze stresem
Skuteczne techniki walki ze stresem
Joanna Pińciurek – psycholog, psychoterapeuta, współpracuje z Fundacją Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM. Pomagam osobom doświadczającym trudności w codziennym życiu, cierpiącym z powodu depresji, borykającym się z lękiem, zmagającym się z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami obsesyjno-kumpulsywnymi i zaburzeniami nastroju, doświadczającym trudności w związku z niskim poczuciem własnej wartości, chcącym poprawić swoje relacje z innymi, przeżywającym silny stres w życiu osobistym lub zawodowym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!