Basen w ciąży, termy w ciąży - co musisz wiedzieć, zanim się wybierzesz

Basen w ciąży fot. Adobe Stock
Basen (pływanie) w ciąży jest dozwolone, a nawet wskazane, a środki do dezynfekcji basenów - bezpieczne. Termy w ciąży mogą być niekorzystne dla ukrwienia łożyska, bo zazwyczaj woda ma powyżej 36 st. C i przebywa się w niej dłużej niż dozwolone 10 minut.
/ 16.09.2020 11:58
Basen w ciąży fot. Adobe Stock

Pływanie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, a jeśli kobieta przed zajściem w ciążę korzystała z basenu, nie powinna z tego rezygnować. Przed pójściem na basen powinna jednak skonsultować się z lekarzem.

Pływanie w ciąży jest wskazane 

Pływanie i wszelkiego rodzaju aktywności w basenie poprawiają kondycję organizmu, poprawiają samopoczucie, usprawniają funkcjonowanie mięśni, a przede wszystkim dotleniają. Basen w ciąży to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wybierzesz ten sprawdzony i dezynfekowany.

Basen w ciąży angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, a ryzyko jakiegokolwiek urazu, zarówno dla matki jak i dla dziecka, jest bardzo mało prawdopodobne. Kobiety w ciąży powinny pływać na basenie maksymalnie przez 30 minut. Aktywne pływanie jest także szansą, że poród będzie miał łagodniejszy i szybszy przebieg. Tego rodzaju aktywność fizyczna, powoduje większe rozwarcie szyjki macicy.

Niestety nie wszystkie kobiety w ciąży mogą korzystać z basenu. Ograniczeniem są przede wszystkim kwestie zdrowotne: infekcje, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze w ciąży, choroby nerek. Z basenu nie powinny korzystać przede wszystkim kobiety w ciąży zagrożonej. 

Jak się przygotować na basen w ciąży

Przed wejściem do basenu, kobiety w ciąży powinny pamiętać o wykonaniu kilku krótkich ćwiczeń rozciągających, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zalecane jest wypicie przynajmniej jednej szklanki wody mineralnej.

Ciężarne powinny wybrać odpowiedni i najzdrowszy styl pływania, w ich przypadku jest to klasyczny, na piersiach, na grzbiecie lub popularna żabka. Pływanie na plecach jest szczególnie zalecane w III trymestrze ciąży

Termy w ciąży - zrezygnuj z tej aktywności

Termy w ciąży nie są zalecane i większość lekarzy odradzi nawet jednorazowe wejście na baseny termalne - zwłaszcza wtedy, gdy kobieta jest w I lub III trymestrze ciąży. Zdecydowanie powinno się unikać pobytu w saunie lub jacuzzi w ciąży, bo znacznie podnoszą temperaturę ciała, co jest niebezpieczne dla dziecka.

Względnie dopuszczalne jest branie krótkich ciepłych kąpieli w wodzie o max. temp. 37°C. Najlepiej jednak, aby temperatura wody nie była wyższa, niż 35°C. Taki seans powinien trwać nie dłużej niż 10 minut, z uwagi na niekorzystny wpływ na ukrwienie łożyska. Ponadto wysoka temperatura wody sprzyja rozwojowi bakterii i zarazków - warto wystrzegać się przed tym chociażby z obawy o grzybicę pochwy w ciąży

Artykuł pierwotnie opublikowany 24.02.2012.

Dowiedz się więcej na temat ciąży:Strach przed ciążą to choroba?

Jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu?Ciąża zaśniadowa i zaśniad groniasty: czy przekreśla nadzieje na dziecko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA