Typ osobowości a podatność na stres

Typ osobowości a podatność na stres

Z różnych badań wynika, że typ osobowości danego człowieka ma bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób radzi on sobie z sytuacjami stresowymi oraz jaki rodzaj stresu może wyrządzić największe szkody.Typ osobowości prawdopodobnie ma również związek z rodzajami chorób, na jakie człowiek zapada. Rozróżniamy dwa typy osobowości. Jest to osobowość typu A oraz osobowość typu B
/ 17.03.2009 12:03
Typ osobowości a podatność na stres

Typ A

To osoba niecierpliwa, często pogania, śpieszy się, jest głośna. W kontaktach z innymi osobami lubi przewodzić i decydować. Często ma cechy lidera, to znaczy jest energiczna, dynamiczna, kreatywna i śmiała. Jest również wymagająca wobec innych i siebie oraz ambitna.

Typ B

Jest osobą cierpliwą, uważną, cichą. W kontaktach z innymi jest raczej defensywna, ostrożna oraz podatna na wpływy innych osób. W momencie podejmowania decyzji poddaje wątpliwościom wiele rzeczy, jest niezdecydowana. Zadania wykonuje w sposób sumienny, filozofujący. Jest także nerwowa.

Zobacz też:Udany związek według teorii typów osobowości

Typy B żyją dłużej

Bardzo rzadko zdarza się, aby osoba była czystym typem. Zazwyczaj jest to mieszanka obu typów, aczkolwiek często jeden z nich jest dominujący. Większość wolałaby należeć do osobowości typu B. Wiadomo bowiem, że ten typ żyje dłużej, rzadziej u niego występują problemy zdrowotne związane z sercem, ma mniej stresów, rzadziej przeżywa frustracje, ponieważ podchodzi do wszelkich zdarzeń spokojniej, potrafi je ocenić na chłodno, bez zbędnych emocji.

Zobacz też:Czy kłamstwo zależy od rodzaju osobowości?

Typ A - same problemy?

Z kolei typ A jest bardziej dynamiczny, ma w sobie więcej pasji zaangażowania, lepiej rozwiązuje problemy, jest bardziej twórczy i kreatywny. W zależności od rodzaju zadań jeden typ sobie poradzi z nimi lepiej, drugi zaś będzie miał duże problemy i odwrotnie.Typ B także ma swoje słabe strony, ponieważ wydaje się bardziej podatny na działanie czynników rakotwórczych, częściej się niepokoi, trudniej mu zdobyć wysoką pozycję społeczną, częściej cierpi na zaburzenia snu, miewa więcej kłopotów z dietą i oddychaniem.

Zatem aby optymalnie funkcjonować w środowisku społecznym i reagować na bodźce stresogenne, dobrze by było, aby wykorzystywać pozytywne cechy płynące z oby typów osobowości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!