załamanie nerwowe fot. Adobe Stock

Załamanie nerwowe - czym jest, kiedy się zdarza i jakie daje objawy

Załamanie nerwowe to nagły, psychiczny kryzys. Może zdarzyć się każdemu, kto znalazł się w ciężkiej sytuacji. Objawy załamania nerwowego: napad paniki, zaburzenia pracy serca, szumy w uszach, ból brzucha, duszności.
Małgorzata Germak / 06.12.2019 13:16
załamanie nerwowe fot. Adobe Stock

Nie da się całkowicie wyeliminować stresu z życia. Niestety niektórzy gorzej niż inni radzą sobie z napięciem i trudnymi sytuacjami. Gdy problemy się kumulują albo nagle pojawia się kryzysowa sytuacja, organizm i psychika mogą sobie z tym nie poradzić. Warto wiedzieć, na czym polega załamanie nerwowe i jak sobie z nim poradzić.

Spis treści:

Co to jest załamanie nerwowe?

Załamanie nerwowe to pojęcie używane raczej przez pacjentów, a nie lekarzy - nie znajduje się w medycznych klasyfikacjach chorobowych. Załamaniem nerwowym nazywamy przejściowy stan, w którym w wyniku kryzysowych zdarzeń życiowych nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.
Może to dotyczyć różnych aspektów:

 • pracy,
 • rodziny,
 • życia seksualnego,
 • siebie samego.

Lekarze jako najczęstszą przyczynę załamań nerwowych wskazują stres (sprawdź sposoby na radzenie sobie ze stresem). Destrukcyjny dla naszego zdrowia jest zarówno stres silny i nagły, ale też taki, z którym zmagamy się długi czas. Osoby, które nie radzą sobie z trudnymi sytuacjami, nie mają sposobów na redukowanie stresu i napięć, mogą w pewnym momencie „pęknąć”. Gdy negatywne emocje i trudne zdarzenia oraz problemy skumulują się, może dojść do kryzysu.

Załamanie nerwowe może być wywołane przez:

 • problemy finansowe,
 • kryzys zawodowy,
 • problemy rodzinne,
 • problemy osobiste,
 • nagła utrata bliskiej osoby,
 • strata pracy,
 • nagła choroba swoja lub kogoś bliskiego,
 • kryzys wieku średniego.

Objawy załamania nerwowego

Skąd więc mamy wiedzieć, że mamy do czynienia z załamaniem nerwowym?
Pierwsze objawy:

 • spadek motywacji i chęci do działania,
 • nieodczuwanie satysfakcji,
 • nieumiejętność odczuwania radości,
 • mniejsza aktywność,
 • ograniczenie kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi,
 • poczucie beznadziei,
 • odczuwanie wewnętrznego niepokoju.

Z czasem mogą dojść kolejne dolegliwości, takie jak zaburzenia snu, brak apetytu, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia nastroju (drażliwość, wybuchy gniewu, agresywność, napady płaczu).

U osób przechodzących załamanie nerwowe mogą pojawić się też dolegliwości somatyczne:

Skrajnie załamanie nerwowe potrafi doprowadzić do wycofania społecznego, potrzeby samotności, myśli samobójczych i ryzykownych zachowań autodestrukcyjnych. Niezbędna wtedy jest pomoc specjalistyczna.

Jak odróżnić załamanie nerwowe od depresji?

Niektóre symptomy, jak niepokój, obniżony nastrój, brak motywacji do działania, lęk czy smutek mogą przypominać depresję (zobacz objawy depresji). Wspólną cechą obu zaburzeń jest odczuwane napięcie emocjonalne. W obu pojawiają się objawy somatyczne. Jednak załamanie nerwowe różni się od depresji i innych zaburzeń psychicznych nasileniem objawów oraz czasem trwania tych dolegliwości.

Osoba dotknięta załamaniem nerwowym jednak w odróżnieniu od chorego na depresję jest w stanie (sama lub z pomocą bliskich) stawić czoło sytuacji, w której się znajduje i przezwyciężyć ten stan. Po jakimś czasie zwykle udaje jej się wrócić do „normalności”. Depresja jest chorobą i wymaga leczenia.

Jak radzić sobie w kryzysie psychicznym?

Najczęściej kryzys psychiczny nie wymaga leczenia - ani terapią, ani lekami (zobacz, jak wygląda spotkanie z psychologiem). Z czasem osoba w kryzysie znajduje silę i sposób, by poradzić sobie z sytuacją. Nieocenione jest wsparcie i akceptacja ze strony bliskich.

Jeśli jednak objawy załamania nerwowego pogłębiają się i stan ten trwa, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, niezbędna może okazać się pomoc psychologa. Przewlekłe załamanie nerwowe potrafi bowiem przejść w depresję. Dlatego bardzo ważne jest, aby bliscy takiej osoby byli czujni i w razie potrzeby zaoferowali wsparcie lub zorganizowali je.

Przechodzisz kryzys? Pamiętaj, że choć sytuacja, w której się znalazłaś, jest trudna, ale minie. Daj sobie czas, nie wywieraj nacisku, że już - tu i teraz, szybko - musisz być dzielna i sobie ze wszystkim poradzić. Spróbuj nabrać dystansu, zadbaj o siebie i nie wstydź się przyznać przed bliskimi do słabości. Proś o pomoc, jeśli tego potrzebujesz.

Linia wsparcia w kryzysie

To się może przydać! Nie dajesz sobie rady? Nie jesteś sama.
Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - 800 70 2222. Telefon jest czynny całą dobę i bezpłatny. Pod tym numerem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA i udzielają porad.

Więcej o zaburzeniach psychicznych:Czy obniżenie nastroju to to samo, co depresja? Pytamy ekspertaDepresja dwubiegunowa - czy da się ją wyleczyć? Opinia psychologaPrzyczyny depresji: skąd się bierze ta choroba?Leki na depresje - co warto o nich wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!