Czy przeziębienie ma wpływ na poziom TSH? Jakiego wyniku badania się spodziewać

przeziębienie a tsh fot. Adobe Stock, rh2010
TSH jest wrażliwym wskaźnikiem informującym o pracy tarczycy. Oprócz chorób tego gruczołu na poziom TSH mogą wpływać niektóre pozatarczycowe stany, choroby i przyjmowane leki. Nawet łagodne infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, mogą zmieniać wynik TSH.
/ 13.10.2022 05:50
przeziębienie a tsh fot. Adobe Stock, rh2010

TSH to inaczej hormon tyreotropowy, wytwarzany przez przysadkę mózgową, którego celem jest pobudzanie tarczycy do produkcji hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Oznaczenie poziomu TSH jest jednym z głównych badań diagnostycznych, pozwalającym ocenić czynność tarczycy. Warto pamiętać, że nieprawidłowy wynik TSH nie musi oznaczać problemów z tarczycą. Odpowiadamy, czy wykonanie badania w trakcie przeziębienia lub innej infekcji ma sens i czy choroba może wpływać na wynik TSH.

Czy przeziębienie ma wpływ na wynik TSH?

Wysoki poziom TSH sugeruje zazwyczaj niedoczynność tarczycy, a niski poziom tego hormonu nadczynność tarczycy. Według badań poważne choroby organizmu, w tym ciężkie infekcje, a także stres, mogą znacznie zmieniać stężenie TSH w organizmie. Również łagodne infekcje, takie jak przeziębienie, mogą wpływać na wynik badania TSH. Jest to spowodowane toczącym się w organizmie stanem zapalnym oraz innymi procesami związanymi z aktywną chorobą.

W trakcie przeziębienia lepiej nie oznaczać TSH i wstrzymać się z badaniem do czasu ustąpienia objawów infekcji, takich jak katar, kaszel czy gorączka. Jeśli to możliwe, powinniśmy odczekać kilka dni od zakończenia choroby, zanim wykonamy badanie krwi. 

Przeziębienie może też powodować stan zapalny tarczycy i zmieniać wynik TSH. Najczęściej powoduje podwyższony poziom tego hormonu. Podobny wpływ mogą mieć inne infekcje dróg oddechowych. W trakcie łagodnych infekcji, które nie rzutują na pracę tarczycy, wynik badania TSH jest często prawidłowy i mieści się w normie. Za taką uznaje się wartość TSH: 0,4–4,0 mIU/l. Gdy wynik TSH jest nieprawidłowy, zawsze należy oznaczyć hormony tarczycy fT3 i fT4.

Warto pamiętać, że zapalenie tarczycy wywołane przez infekcję wirusową przypomina przeziębienie. Na ogół pojawia się po zakażeniu dróg oddechowych. Objawy to gorączka, bóle mięśniowe, ból tarczycy promieniujący do uszu lub klatki piersiowej i symptomy zaburzenia czynności tarczycy. 

Co jeszcze może wpływać na poziom TSH?

Na poziom tego hormonu przede wszystkim wpływa zaburzenie pracy tarczycy. Choroby ogólnoustrojowe mogą obniżać lub podwyższać poziom TSH. Wynika to z różnych procesów adaptacyjnych, zachodzących w tym czasie w organizmie.

Stężenie TSH minimalnie może zmieniać się w ciągu dnia, lecz nie są to znaczące różnice. Zaleca się mimo wszystko wykonanie badania rano. Warto pamiętać, że inne normy występują u noworodków, dzieci i kobiet ciężarnych (stężenie hormonu zmniejsza się w I trymestrze z powodu podobnego do TSH działania gonadotropiny kosmówkowej)U osób starszych często występuje podwyższone stężenie TSH (powyżej 5,0 mIU/l), które uznaje się za naturalne. 

Wynik TSH mogą zaburzać głodzenie, a także wysiłek fizyczny lub stresujące wydarzenie, szczególnie jeśli miały miejsce przed pobraniem krwi. Do czynników, które wpływają na wynik, należy też przyjmowanie niektórych leków, np. lewodopa, glikokortykosteroidy, NLPZ, biotyna, heparyny, dopamina, propylotiouracyl, amiodaron czy propranolol.

Czytaj także:
Co oznacza wysoki poziom TSH i jak go obniżyć?
Co oznacza niski poziom TSH i czemu może być groźny?
Czym jest badanie TSH?
Wole tarczycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA