Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy? Leczona i nieleczona choroba a długość życia

jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy fot. Adobe Stock, burdun
Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych. Nieleczona wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowalności i śmiertelności. Rokowanie w przypadku leczonej choroby jest w większości przypadków dobre i nie powoduje skrócenia oczekiwanej długości życia. Dzięki terapii znacznie poprawia się również jakość życia pacjentów.
/ 15.11.2023 05:18
jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy fot. Adobe Stock, burdun

Spis treści:

  1. Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy?
  2. Powikłania niedoczynności tarczycy
  3. Sposoby ma poprawę jakości życia przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to zespół objawów wywołany niedoborem hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy. Szacuje się, że niedoczynność ma 5% kobiet i 1% mężczyzn. Objawy to m.in. chroniczna senność i zmęczenie, uczucie chłodu, sucha łuszcząca się skóra, kłopoty z wypróżnianiem się, problemy z koncentracją i pamięcią.

Główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, w którym układ odpornościowy atakuje własną tarczycę, prowadząc do jej powolnego niszczenia. Osoby, które zmagają się z tym problemem zdrowotnym, doskonale wiedzą, jak bardzo niedobór hormonów tarczycowych obniża jakość życia. A jak długo można przeżyć z niedoczynnością tarczycy?

Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy?

W większość przypadków leczenie hormonalne może odwrócić wiele skutków niedoczynności tarczycy i zapobiec powikłaniom. Osoby leczone z powodu niedoczynności tarczycy mogą żyć normalnie i tak długo jak osoby zdrowe. Im wcześniej zostanie rozpoczęte właściwe leczenie, tym większe szanse na powstrzymanie rozwoju schorzeń, które mogą zagrażać życiu. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących terapii. Lewotyroksynę, którą leczy się niedoczynność tarczycy, należy przyjmować codziennie na czczo 30-60 minut przed posiłkiem.

Niektóre źródła naukowe podają, że niedoczynność tarczycy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu. W badaniu z 2021 r., które ukazało się na łamach pisma Frontiers in Endocrinology, koreańscy naukowcy dowiedli, że u osób z niedoczynnością tarczycy (również leczonych) istnieje większy wskaźnik śmiertelności z różnych przyczyn niż u osób zdrowych. Ryzyko zgonu było wyższe u mężczyzn poniżej 65 roku życia oraz u osób z chorobami układu krążenia.

Sami autorzy przyznają jednak, że ich badanie mogło objąć osoby z ciężką niedoczynnością tarczycy, które przez długi czas nie były leczone. Mogły mieć rozwinięte powikłania. Trzeba też dodać, że wyniki wcześniejszych prac na ten temat były niespójne, a specjaliści nie są jednogłośni w odpowiedzi na pytanie, czy niedoczynność tarczycy skraca życie.  

Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy? Groźne powikłania

Pewne jest natomiast, że nieleczona niedoczynność tarczycy jest groźna i może skracać życie. Wymieniane powikłania to przede wszystkim choroby układu krążenia, schorzenia nerek, a także głęboka zagrażająca życiu śpiączka (śpiączka śluzowata). U chorych istnieje zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca, a także śmierci niezależnie od przyczyny. U niemowląt może rozwinąć się trwałe upośledzenie umysłowe. Niedoczynność tarczycy może też nasilać objawy już istniejącej choroby sercowo-naczyniowej

Na zwiększenie ryzyka powikłań niedoczynności tarczycy wpływają:

  • niezdiagnozowana niedoczynność tarczycy,
  • niewystarczające dawki hormonu tarczycy,
  • przerwy w leczeniu,
  • ciężka choroba taka jak np. sepsa.

Niewłaściwe leczenie lub jego brak prowadzi do postępu choroby, stopniowego nasilania się objawów i powikłań. 

Sposoby ma poprawę jakości życia przy niedoczynności tarczycy

W trakcie leczenia stan zdrowia przy niedoczynności tarczycy poprawia się. Pamiętaj też o kilku prostych zasadach: 

  • Unikaj stresu.
  • Przestrzegaj zdrowej diety.
  • Uprawiaj sporty.
  • Wysypiaj się.
  • Regularnie wykonuj badania kontrolne (TSH, T4, lipidogram).

Leczenie lewotyroksyną znacznie poprawia jakość życia chorych, chociaż nie zawsze pozwala wyeliminować wszystkie dokuczliwe objawy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: objawy choroby Hashimoto pomimo leczenia.

Źródła:

Sohn SY, Seo GH, Chung JH. Risk of All-Cause Mortality in Levothyroxine-Treated Hypothyroid Patients: A Nationwide Korean Cohort Study. Front Endocrinol (Lausanne). 2021 May 13;12:680647. doi: 10.3389/fendo.2021.680647.

Czytaj także:
Objawy choroby Hashimoto rozwijają się powoli i bywają lekceważone latami. Co powinno zaniepokoić?
Niedoczynność tarczycy dieta - zasady, suplementacja, chudnięcie. Jak obniżyć TSH dietą?
Objawy psychiczne choroby Hashimoto – jak je łagodzić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA