Jakie czynniki wpływają na czynność gruczołu tarczycowego?

Pierwiastkiem chroniącym nas przed chorobami tarczycy jest jod
Na czynność gruczołu tarczycowego ma wpływ podwzgórze (część mózgowia) połączone z przysadką oraz poziom jodu w organizmie. Niestety nasze naturalne środowisko jest ubogie w ten pierwiastek.
Pierwiastkiem chroniącym nas przed chorobami tarczycy jest jod

Po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w 1986 roku ,nie było chyba w Polsce dziecka, które nie wypiłoby szklaneczki płynu Lugola (jodu nieorganicznego). Płyn ten miał nas chronić przed skutkami promieniowania i spełnił swoje zadanie. Okazało się, że zawarty w nim jod skutecznie ochronił tarczyce ówczesnych kilkulatków przed wchłanianiem jodu radioaktywnego.

Jod

Jod jest niezbędny, by tarczyca prawidłowo funkcjonowała. Nasze naturalne środowisko jest ubogie w ten pierwiastek, szczególnie w okolicach górskich. Na szczęście obecnie na rynku nie ma soli kuchennej pozbawionej jodu. Przy normalnym korzystaniu z soli kuchennej zapewniamy tarczycy odpowiednią ilość tego pierwiastka.
Jod jest zwarty również w produktach żywnościowych, takich jak: owoce morza, woda, jodowana sól. O dostarczanie sobie tego pierwiastka powinny dbać szczególnie kobiety w ciąży.

Przeczytaj więcej: Jaka jest norma TSH?

Podwzgórze

Wsparciem dla tarczycy są podwzgórze i przysadka, znajdujące się w mózgu. Uwalniają one tyreoliberynę (TRH) i hormon tyreotropowy (TSH). Zarówno TRH jak i TSH pobudzają lub hamują produkcję hormonów tarczycy

Zmniejszone stężenie TSH świadczy o nadczynności tarczycy, a zwiększone o jej niedoczynności!

Dowiedz się więcej: Czy infekcja jest groźna dla tarczycy?

Autor: dr n. med. Magdalena Macko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA