Nadczynność tarczycy a skóra
W przypadku nadczynności tarczycy skóra odpowiada na wzmożony metabolizm i przystosowuje się do niego. Staje się ciepła i dodatkowo jest bardzo gładka. W związku ze wzmożoną pracą gruczołów potowych, jest też wilgotna.
Na skórze twarzy osób z nadczynnością często pojawiają się różowe rumieńce. Dochodzi również do nadmiernej pigmentacji, czyli zbrązowienia się skóry.
Paznokcie rosną bardzo szybko, są grube i sztywne. Włosy natomiast stają się cienkie i delikatne.
Dochodzi również do pojawienia się nieprzyjemnych objawów - do świądu oraz występującej okresowo pokrzywki.
Niedoczynność tarczycy a skóra
W przypadku niedoczynności tarczycy skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu. Staje się zimna, blada oraz sucha. Przybiera żółtawy odcień.
Włosy stają się rzadkie i bardzo łatwo się łamią. Podczas czesania wychodzą garściami. Paznokcie rosną bardzo wolno i łatwo się łamią.
Poważnym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest obrzęk tkanki łącznej, który sprawia, że powieki i ręce są spuchnięte. Mogą również wystąpić pęknięcia skóry wymagające leczenia pod kontrolą lekarską. Należy uważać na rany i zadrapania. W tym przypadku będą się bardzo trudno goić.
Zobacz także:Co ma wspólnego nadczynność tarczycy z migotaniem przedsionków? Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!