Wędrujące bóle przy chorobie Hashimoto – co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?

Hashimoto wędrujące bóle fot. Adobe Stock, Chanelle Malambo/peopleimages.com
Bóle mięśni i stawów to bardzo częsty objaw choroby Hashimoto. Niedobór hormonów tarczycy niekorzystnie wpływa na układ ruchu, dlatego chorzy mogą odczuwać tzw. bóle wędrujące. Są to bóle przemieszczające się, które pojawiają się w różnych miejscach ciała w różnym czasie. Leczenie lewotyroksyną niedoczynności tarczycy w większości przypadków skutecznie zmniejsza dolegliwości.
/ 05.11.2023 05:16
Hashimoto wędrujące bóle fot. Adobe Stock, Chanelle Malambo/peopleimages.com

Spis treści:

  1. Czym są wędrujące bóle stawów i mięśni?
  2. Choroba Hashimoto a wędrujące bóle mięśni i kości 
  3. Wędrujące bóle a choroba Hashimoto – objawy
  4. Bóle kości i mięśni a choroba Hashimoto – leczenie
  5. Wędrujące bóle a choroba Hashimoto – diagnostyka

Czym są wędrujące bóle stawów i mięśni?

Wędrujące bóle stawów i mięśni to bóle przemieszczające się i odczuwane w różnych miejscach ciała w różnym czasie. Mogą dotyczyć jednocześnie kilku miejsc (np. stawów). Nie jest to objaw specyficzny, co oznacza, że może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, takich jak np.:

Choroba Hashimoto a wędrujące bóle mięśni i kości. Przyczyny

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, to choroba o podłożu autoimmunologicznym. W jej przebiegu układ odpornościowy produkuje przeciwciała atakujące własną tarczycę. W rezultacie w ciągu lat tarczyca ulega niszczeniu i wydziela zbyt małą ilość hormonów tarczycowych, zwłaszcza T4 (tyroksyna). 

Niedobór hormonów tarczycowych negatywnie wpływa na różne narządy i układy organizmu, również na układ ruchu. Hormony tarczycy wpływają na metabolizm związków budujących stawy i kości, dlatego jeśli ich brakuje, komórki budujące i regenerujące tkanki są mniej aktywne. Zauważono również, że zwiększone stężenie cholesterolu towarzyszące często niedoczynności tarczycy może zmniejszać przepływ składników odżywczych do kości, stawów i mięśni. Zatrzymanie płynów w organizmie w przebiegu choroby Hashimoto także nie jest bez znaczenia, bo wywołuje obrzęk i ból. Dlatego u osób z chorobą Hashimoto mogą występować różnorodne dolegliwości ze strony mięśni, stawów i kości, w tym bóle wędrujące

Takie objawy dotyczą około 80% pacjentów z niedoczynnością tarczycy i w wielu przypadkach są pierwszym sygnałem choroby Hashimoto. Pojawiają się przed manifestacją typowych symptomów, jak uczucie zimna, zmęczenie czy spowolniona przemiana materii.

Wędrujące bóle a choroba Hashimoto – objawy

U pacjentów z chorobą Hashimoto występują różne objawy ze strony układu ruchu, które często określa się ogólnie jako bóle wędrujące. Chorzy skarżą się na takie dolegliwości, jak:

  • ból mięśni w różnych miejscach ciała,
  • bóle stawów (najczęściej ból biodra lub ból barku),
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • niezborność ruchowa (wypadanie rzeczy z rąk),
  • skurcze mięśni (nasilające się po wysiłku fizycznym i przy niższych temperaturach),
  • osłabienie, zmęczenie,
  • trudności w podnoszeniu rąk do góry,
  • tkliwość i obrzęk stawów, sztywność stawów (na ogół dotyczy stawu kolanowego lub skokowego),
  • odkładanie się kryształków wapnia w stawach (głównie stawach kolanowych; tzw. dna rzekoma).

Czasem objawy dotyczą kilku stawów lub mięśni w tym samym czasie. Mogą towarzyszyć im parestezje, czyli uczucie mrowienia, drętwienia, ciepła lub zimna.

Oprócz wędrujących bólów u osoby z chorobą Hashimoto występuje zwiększone ryzyko chorób układu ruchu takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, artropatia czy zespół cieśni nadgarstka.

Bóle kości i mięśni a choroba Hashimoto – leczenie

Jeżeli osoba z chorobą Hashimoto odczuwa wędrujące bóle mięśni i stawów, powinna zgłosić się do endokrynologa. Jeśli chory nie miał zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy, to w wielu przypadkach objawy zmniejszają się po rozpoczęciu leczenia hormonalnego polegającego na przyjmowaniu lewotyroksyny (jest to syntetyczny hormon zastępujący hormon tarczycy).

Przy leczeniu lewotyroksyną trzeba pamiętać o ważnych zasadach, które pomogą zmniejszyć bóle wędrujące i inne objawy choroby Hashimoto. Ważne jest, aby:

  • kontrolować masę ciała (w razie potrzeby starać się ją obniżyć), 
  • pozostać aktywnym fizycznie (najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który odbierze właściwy zestaw ćwiczeń),
  • zdrowo się odżywiać (dieta powinna być bogata w białko, witaminy i składniki mineralne, które będą wspomagać działanie mięśni stawów i kości),
  • odpoczywać (ponieważ wysypianie się pozwala zregenerować się organizmowi),
  • regularnie kontrolować poziom TSH i hormonów tarczycy, a także pozostawać pod opieką endokrynologa,
  • przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia, czyli przyjmować lek codziennie na czczo 30-60 minut przed śniadaniem 

Warto zapytać lekarza o ewentualną suplementację, która wzmocni układ ruchu.

Przeczytaj też: Najlepsze domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Wędrujące bóle a choroba Hashimoto – diagnostyka

W przypadku wystąpienia wędrującego bólu stawów i mięśni należy wykonać badania kontrolne:

  • hormony tarczycy (ft4) i TSH,
  • CRP,
  • OB,
  • przeciwciała przeciwko boreliozie, chlamydiozie, zapaleniu wątroby typu C i zapaleniu wątroby typu B,
  • enzymy mięśniowe,
  • przeciwciała przy chorobach reumatycznych,
  • badania obrazowe (np. USG stawów).

Dopiero na podstawie wyników lekarz może ocenić, co jest przyczyną dolegliwości. Jeśli wyniki będą wskazywać na chorobę Hashimoto (zazwyczaj: podwyższone TSH i obniżone T4), to skieruje na dalszą diagnostykę, a także przepisze leki regulujące poziom hormonów tarczycowych. 

Źródła:

McLean RM, Podell DN. Bone and joint manifestations of hypothyroidism. Semin Arthritis Rheum. 1995 Feb;24(4):282-90. doi: 10.1016/s0049-0172(95)80038-7. PMID: 7740308,

Fariduddin MM, Bansal N. Hypothyroid Myopathy. [Updated 2022 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519513/,

Mastropasqua M, Spagna G, Baldini V, Tedesco I, Paggi A. Hoffman's syndrome: muscle stiffness, pseudohypertrophy and hypothyroidism. Horm Res. 2003;59(2):105-8. doi: 10.1159/000068573. PMID: 12589116.

Czytaj także:
Objawy choroby Hashimoto rozwijają się powoli i bywają lekceważone latami. Co powinno zaniepokoić?
Choroba Hashimoto – 10 ważnych pytań do endokrynologa
Jak wygląda twarz przy chorobie Hashimoto? Niedoczynność tarczycy a opuchlizna twarzy
Jakie badania przysługują chorym na Hashimoto? Te testy zrobisz bezpłatnie na NFZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA