12% kobiet paliło 3 miesiące przed porodem, 6% piło alkohol w ciąży
Aż 12% kobiet przyznało, że w ciąży – jeszcze 3 miesiące przed rozwiązaniem – paliło papierosy. Aż 6% piło zaś w ciąży alkohol – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Nie tylko abstynentki są w ciąży”.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wyniki badań, z których wynika, że tylko 44% ciężarnych usłyszało od lekarza, że nie powinny pić w ciąży alkoholu. Aż 80 badanych kobiet uznało, że lekarze zachęcali je do picia niewielkich ilości alkoholu w ciąży. 38% badanych pań relacjonowało, że były narażone na bierne palenie w domu, a 23% - w pracy. Wprawdzie obecnie w ciąży pali o połowę mniej kobiet niż w latach 90., jednak zatrważające jest wciąż to, że niektórzy lekarze zalecają palenie w ciąży mówiąc, że ułatwi to poród, gdyż dziecko będzie mniejsze.
Lekarze alarmują: nie ma bezpiecznej ilości picia alkoholu w ciąży. Ciężarne kobiety nie mogą go pić. Również nikotyna jest szkodliwa – dym tytoniowy zawiera kilkadziesiąt substancji rakotwórczych. Jego wdychanie może spowodować u dziecka:
- śmierć łóżeczkową;
- opóźnienia w rozwoju intelektualnym;
- niedotlenienie mózgu;
- wady rozwojowe;
- nowotwory;
- zmiany w kodzie genetycznym;
- niską masę urodzeniową dziecka;
- a także poronienia.
Zobacz też: Dlaczego nie należy palić w ciąży?
Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 27.05.2011/mn